Kosova’da Üniversite Okumak

Kosova’da Üniversite Okumak

Haziran ayı ortalarına doğru Kosova üniversitelerine başvuruların alınması söz konusudur. Kosova da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin tarihleri dikkate alarak harekete geçmeleri önemlidir. Ancak bu anlamda herhangi bir sınava hazırlanmalarına gerek kalmıyor. Çünkü sınav şartına yer vermeden öğrencilerin kabul edilmesi söz konusudur. Bu sayede taban puanları olmayan üniversitelerin yerini aldığını da göreceksiniz. Öğrencilerin eğitim almak adına lise diplomalarını temin etmeleri yeterli olmakta. Sonrasında Priştine Universum Üniversitesi gibi standartları yüksek olan eğitim kurumlarından öğrencilik hayatlarına devam etmeleri sağlanacaktır. Burada;

  • Türkçe destekli olacak şekilde eğitim programlarının sunulması söz konusudur.
  • Eğitime yönelik fiyatların 1800 Eurodan başladığını da söylemek gerekiyor.
  • Eğitimde olduğu gibi yaşam alanlarında da makul fiyatlara yer verilmekte.
  • Öğrencilerin uygun bütçelerden yana öğrencilik imkanlarına yer vermesi sağlanmakta.

Gerek üniversiteler gerekse Kosova’da yaşam ile alakalı Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde güncel tüm bilgiler aktarılır. Örneğin hangi bölümlere Türkçe destekli olacak şekilde eğitim verildiğini öğrenebilirsiniz. Bu anlamda Priştine Universum Üniversitesi’nden hukuk ve inşaat gibi bölümlerin karşınıza çıkması söz konusudur. Akabinde bölümlere yönelik harç bedellerinin de açıklamaları yapılacaktır. Baştan belirttiğimiz gibi minimum 1800 Eurodan maksimum 2500 Euroya kadar fiyatların sunulması esas alınmakta. Başta lise diplomaları akabinde vize evrakları ve ödemelerden ilerleyenlerin kısa sürede üniversitelerde eğitim görmeleri sağlanacaktır. Bu anlamda danışmanlıklardan ilerleyenlerin hataya yer vermesi mümkün olmayacaktır.

Priştine Universum Üniversitesi Hakkında

Kosova da üniversite okumak için kurumların detaylı incelemelere yer vermekte fayda var. Örneğin bu anlamda Priştine Universum Üniversitesi’nin en köklü kurumlar arasında olduğunu belirtmeliyiz. Öyle ki tam olarak 18 kasım 1969 tarihinde kurulmuş olduğunu öğreneceksiniz. Başta 5 fakülteye sahip olan üniversitenin günümüzde toplam 14 fakülteye ev sahipliği yapması söz konusudur. Fakültelerin ayrı ayrı bölümlerine de yer veriliyor. Nitekim bu bölümlerden yana farklı dil seçeneklerinin ve eğitim sürelerinin sunulması esas alınıyor. Örneğin;

  • İnşaat ile hukuk dışında mimarlık bölümünde de Türkçe eğitimlere yer verilmekte.
  • Tıp eğitimi için sürenin 6 sene olduğunu baştan söylemek gereklidir.
  • Diş hekimliği için de 5 sene kadar eğitim veriliyor.
  • Diğer bölümler için 3 – 4 sene olacak şekilde sürelerin sunulması söz konusudur.

Bölümlerde eğitim alanların akabinde lisans programlarına da dahil olmaları mümkün olmakta. Kosova da üniversite okumak isteyenlerin akabinde 2 sene olacak şekilde master eğitimlerine de yer vermeleri esas alınıyor. Üstelik yine makul fiyatlarla eğitim imkanlarından faydalanmanız söz konusudur. Bu süreçte Kosova’da kalacak olan öğrencilerin de ekonomik fiyatlardan geçim sağlacaklarını söylemeliyiz. Öyle ki öğrencilere uygun kiralı dairelerin bulunduğunu göreceksiniz. Bunun dışında ulaşım ve sosyal aktivitelere yönelikte avantajlı olan alternatiflerden bir tanesidir. Tüm bu özelliklerinden kaynaklı olarak Kosova’da ki üniversitelerin dikkat çektiğini ve ülkemizden binlerce öğrenciyi karşıladıklarını söylemeliyiz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!