Kosova Üniversitesi Eğitim Dili

Kosova Üniversitesi Eğitim Dili

Kosova Üniversitesi bünyesinde öğrenim görmek isteyen bireylerin yararlanabileceği özel faaliyetler gerçekleştiriliyor. Başta Arnavutça ve Sırpça olmak üzere, Kosova Üniversitesi eğitim dili olarak Türkçe de görülüyor. Hem her yıl n binlerce kişiye eğitim veriliyor olması hem de özelikle eğitimin hukuk, mimarlık gibi fakülteler üzerinden de yapılması mümkün oluyor. Kosova’da Sırpça ve Arnavutça dilleriyle birlikte eğitim dilleri de öğretimin geçerli olmasını sağlıyor.

Türkiye’den giden öğrencilerin Kosova Priştine Üniversitesi bünyesinde inşaat, mimarlık ve hukuk bölümlerinde Türkçe destekli olarak öğrenim görme imkanı bulunuyor. Türkiye’de verilen eğitimdeki gibi geçerli olması da özellikle Kosova’da her öğrencinin diplomasının geçerliliği sağlıyor. Kosova’nın başkenti olan Priştine’de öğrenim görmek isteyen her öğrenci için iki resmi dildeki eğitimlere sahip bölümlerin de seçilmesiyle ilgili imkan tanınıyor.

Kosova Üniversitesi Öğrenim Dili

Kosova’da eğitim görmek isteyen bireylerin eğitim dili olarak seçilen dört farklı dil üzerinden alan belirlemesi mümkün oluyor. Özellikle herhangi bir dilin edebiyatı ve karşılaştırmalı edebiyat bölümlerinde, genel eğitim dillerinin dışında diller kullanılabiliyor. Kosova Üniversitesi eğitim dili olarak belirlediği Arnavutça, Sırpça, Türkçe ve İngilizce dilleri için özel olarak on binlerce kişiye ulaşabiliyor. Sadece bu dillerde derslerin işlenmesiyle birlikte diplomalara işlenecek olan detaylar, Türkiye’de de diplomanızın geçmesini sağlayacaktır.

Türkiye’de, Almanya’da, İngiltere’de, İspanya’da veya diğer ülkelerde alacağınız diplomalarda olduğu gibi Kosova’da da üniversite öğrencilerinin eğitimleri geçerli sayılıyor. Dört farklı dile ek olarak hangi dilim edebiyatı ile ilgili ders alıyorsanız, buna uygun şekilde öğrenim diliniz de o yönde değişiklik gösterebilir. Ülkede Sırpça ve Arnavutça dilleri resmi dil olarak tanımlanırken, çok fazla Türk bulunması nedeniyle, halk arasında Türkçe de yaygın bir şekilde kullanılıyor. Eğitimde ise, özellikle Türkiye’den Kosova’ya giden öğrencilerin en çok tercih ettikleri bölümler için Türkçe destekli eğitim veriliyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilir ve hem dersler hakkında detaylı olarak bilgi edinebilir hem de hangi ders için hangi dillerde öğrenim imkanı tanındığını öğrenebilirsiniz.

Türkçe destekli derslerde de, resmi dillerin kullanıma sunulduğu derslerde olduğu gibi diplomalar geçerli olacak şekilde eğitim veriliyor. Kosova Üniversitesi eğitim dili için Sırpça ve Arnavutça dışındaki dilleri de diplomalar için geçerli hale getirmiştir. Bunlar arasında Türkçe dilinin de bulunuyor olması, Türkiye’den her yıl binlerce öğrencinin Kosova’ya gitmesine neden oluyor. Özellikle hukuk alanında dikey geçiş yapmak isteyen veya lise diplomasıyla giderek üniversiteye başlamak isteyenlerin sayısı artıyor. Bu durum ülkedeki eğitim dilleri arasında Türkçe için de kalıcı bir yer sağlıyor. Özellikle Türkçe destekli eğitim sayesinde öğrenciler farklı bir dil bilmeseler dahi, ana dillerinde öğrenim görecek ve farklı bir dilin yeterli düzeyde bilinip bilinmediğiyle ilgili incelemeye tabii tutulmadan Priştine Üniversitesi’nden mezun olabilecekler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!