kosova amerikan üniversitesi

Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova Amerikan Üniversitesi

Kosova Amerikan Üniversitesi Hakkında

Kosova’daki eğitim sistemi bölgedeki en ilerici sistemlerden biri olmaya devam ediyor. Kosova Amerikan Üniversitesi de ileri eğitim sistemiyle bilinen üniversitelerdendir. Almanya veya İsviçre’deki eğitim sistemine çok benziyor. Her üniversite farklı akademik ihtiyaçlara hitap eder ve her biri en az diğerleri kadar prestijlidir. Ancak Alman ve İsviçre yüksek öğrenim modelleri arasında bazı önemli farklılıklar vardır. Alman üniversiteleri çok daha seçicidir ve öğretimden çok araştırmaya odaklanırlar. Buna karşılık, İsviçre üniversiteleri araştırma ve lisans derslerinde başarılıdır, ancak yüksek lisans dereceleri söz konusu olduğunda yetersiz kalmaktadır. Sonuç olarak, her iki sistem de etkileyicidir ve mezunlar için değerli bir eğitim sunar.

Öğrenciler ve akademisyenler tüm Kosova Üniversitelerinde ana odak noktasıdır. Her biri öğrencilerine burs ve diğer akademik destekleri sağlayarak kendi öğrencilerine ve öğretim üyelerine öncelik verir. Buna ek olarak, üniversite kütüphaneleri, öğrencilerin kullanımına yönelik kitaplar, süreli yayınlar ve elektronik veri tabanları ile oldukça zengindir. Ayrıca tüm üniversitelerde öğretim görevlilerinin kullanımı için son teknoloji ekipmanlarla donatılmış amfiler bulunmaktadır. Buna ek olarak, tüm üniversitelerde çok çeşitli ders kitapları, araştırma materyalleri ve bilimsel araştırmalar için ekipman içeren kütüphaneler bulunmaktadır.

Kosova Amerikan Üniversitesine Nasıl Gidilir

Araç Uçak Tren Otobüs
Süre 1 saat 40 dk. 25 saat 10 saat

Kosova’da yüksek öğretimin tarihi, Kosova’da ilk üniversitenin kurulmasıyla 1912 yılına kadar uzanır- Akademik Gymnasium ‘ Priştine’deki Kosovska Republika’. Üniversite, hem ulusal kalkınmaya hem de Avrupa entegrasyonuna katkıda bulunabilecek üst düzey akademisyenler yetiştirme hedefiyle kurulmuştur. Üniversitenin adı 1946’da Bağımsız Kosova Devleti Yugoslavya’ya dahil edildikten sonra ‘Kosovska Universitetet’ olarak değiştirildi. Kosovalıların Belgrad’dan bağımsızlıklarını ilan ettikleri 1999 yılına kadar Yugoslavya’nın bir parçası olarak kaldı. Belgrad’dan bağımsızlığın ardından, ‘Kosovska Republika’ adını korudu, ancak İngilizce’yi Sırp ve Arnavut lehçeleri üzerinden eğitim dili olarak kabul etti. 2008’de ‘Kosovska Republika’ İngilizce’yi ikinci dili olarak benimsedi ve İngilizce’yi dünyadaki üniversitelerle tüm uluslararası iletişim için kullanacak.

Tüm üniversitelerin hedefi akademik mükemmellik olmaya devam ediyor, ancak Kosova’nın şu anda sadece birkaçı bu standardı karşılıyor. bağımsız. Sırp yönetimi altındaki tarihinin büyük bir bölümünde, ‘Kosovska Republika’ yüksek öğretime erişime kalite kontrolünden önce öncelik verdi. Kosova bağımsız bir ulus olduğu için bu artık değişiyor. Arnavutluk’tan profesörlerin Kosova okullarında yeniden görevlerine başlamasıyla yüksek standartlar halk eğitimine geri dönüyor. Ayrıca, gençlere gelecekteki kariyerleri için geçerli olan yeni becerileri öğrenmeleri için ek fırsatlar sağlamak amacıyla birçok uluslararası kolej Kosova’da şubeler açıyor.

Tüm Kosova üniversitelerindeki öğrenciler ve profesörler, titiz kurslar ve araştırma projeleri aracılığıyla hem yerel hem de küresel ölçekte akademik mükemmelliği hedeflemektedir. Kosova üniversiteleri bir zamanlar yüksek standartlardan yoksun olsa da, şimdi yeniden dünya çapında kurumlar olma yolunda büyük adımlar atıyorlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Kosova Amerikan Üniversitesi dünya sıralamasında ilk bine girememiştir. Fakat okuldan mezun olduktan sonra YÖK denkliği sağlandığı için hem Türkiye'de hem Avrupa'da kariyerinizi yapabilirsiniz.

Hangi üniversitede okuyor olursanız olun, ön lisans diplomanızı aldıktan sonra dikey geçiş imkanına sahipsiniz. Bu konuda yeterli bir ön bilgiye sahip olmak çok önemlidir. Detaylı bilgi için bize başvurabilirsiniz.

Kosova ve Eğitim

Eğitim, bir ülkenin kalkınmasında en önemli alanlardan biridir. Eğitim, bir ulusun gelişiminin ayrılmaz bir parçasıdır ve genellikle ücretsiz olarak sağlanır. Kosova’da eğitim 20. yüzyılın sonundan itibaren hızla gelişmiştir. Büyük atılımlar yaptı ve şu anda ülkedeki en gelişmiş sektörlerden biri. Eğitimin hızlı gelişimi, vatandaşlarının yaşam koşullarında iyileşmeye yol açmıştır.

Her şeyden önce, Kosova’da kaç okul var? Kosova’da 194 ilkokul, 35 ortaokul, 13 genel eğitim okulu, 27 mesleki eğitim okulu ve 8 özel eğitim okulu bulunmaktadır. Ayrıca 15 özel eğitim kurumu ve bir üniversite bulunmaktadır. Ayrıca birkaç yüz anaokulu ve anaokulu vardır. Tüm bu okullar, her çocuğun kaliteli eğitim alması ve birey olarak gelişmesi için eşit fırsat sağlamaktadır.

Okulda öğretilen dersler, okul düzeyine ve müfredata göre değişiklik göstermektedir. İlköğretim düzeyinde öğrenciler Arnavutça, İngilizce, coğrafya, tarih, aritmetik, din ve bilgisayar bilimi öğrenirler. Ortaöğretim düzeyindeki dersler arasında Arnavutça, İngilizce, coğrafya, tarih, din, aritmetik, beden eğitimi ve mesleki eğitim bulunmaktadır. Kolej düzeyindeki dersler arasında Arnavutça, İngilizce, matematik, doğa bilimleri, sosyal bilimler, Kosova tarihi ve edebiyat bulunmaktadır.

Her yıl yaklaşık 560 öğrenci düzenli olarak okula gider; Bunların yüzde 40’ı erkek, yüzde 60’ı kız. Anaokulları ve anaokulları ENS’nin devam oranları daha düşüktür; altı yaşından küçük yaklaşık 160 çocuk bu tesislere her gün katılmaktadır. Altı ila on dört yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 20’si düzenli olarak okula gitmemektedir; ya derslere katılmak için çok genç ya da çok yaşlılar. Ayrıca, on beş ila yirmi yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 5’i düzenli olarak okula gitmemektedir; ya okullarıyla çok meşguller ya da ailelerinin gelirini desteklemek için çalışıyorlar. Bununla birlikte, Kosova’da eğitimin iyileştirilmesi söz konusu olduğunda daha yapılacak çok iş var.

Arnavutlar ve Sırplar arasındaki savaşın sona erdiği 1999 yılından bu yana Kosova’da eğitim büyük ilerleme kaydetti. Eğitimdeki büyümeyi desteklemek için bir altyapı oluşturuldu – artık daha fazla öğrenci okula gidiyor ve üniversiteden mezun oluyor. Öğretmenler, konu bilgilerini geliştirmek ve dersleri öğrenciler için daha ilgi çekici hale getirmek için eğitim alıyorlar. Eğitim, savaş yıllarından sonra hızlı gelişimi sayesinde şu anda Kosova’daki en gelişmiş sektörlerden biri. Ülke, çalkantılı geçmişinden kendini yeniden inşa ettiğine göre, eğitim sistemini güçlendirerek istikrarlı bir gelecek inşa etmeye hazır.

Tercih Sebepleri

Kosova Amerikan ÜniversitesiKosova Amerikan Üniversitesi
Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!