Priştine Universum Üniversitesi

Priştine Universum Üniversitesi

1970 yılından beri ayakta durmayı Başaran Kosova Priştine Universum Üniversitesi, Doğu Avrupa’daki en köklü üniversitelerden bir tanesi olarak görülmektedir. Üniversitenin yaklaşık olarak 40.000 civarında öğrencisi olmakla birlikte, aynı zamanda bunların büyük bir çoğunluğu yabancıdır. İngiltere veya Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde maddi ölçülerde okumakta zorlanan öğrenciler, daha çok Doğu Avrupa’daki Kosova Üniversitesi gibi üniversiteleri tercih ederek ekonomik olarak çok yıpranmamaktadır. Kosova Priştine Universum Üniversitesi uzman eğitim kadrosu ile birlikte; Doğu Avrupa’daki en yenilikçi Avrupa üniversitelerinden bir tanesi olma özelliği gösterir. Ayrıca diğer Avrupa ülkelerindeki problemlerden bir tanesi de, bazılarını çok zor şartlar koyması veya sizlerden yüksek bir diploma puanı istemesi olmaktadır. Ancak Kosova Priştine Universum Üniversitesi hiçbir şekilde ön şart dahi ortaya koymadan kayıt kabulü sağlamaktadır.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde dileyenler; Sosyoloji ve psikoloji gibi sosyal bilimler alanında eğitim alarak hayallerindeki mesleği gerçekleştirebilirler. Türkiye’deki eğitim sisteminin çok karmaşık olması ve sınavların öğrenciler üzerinde çok ciddi bir ağırlık oluşturması nedeniyle Kosova Üniversitesi’nin bölümleri en çok tercih edilen bölümlerden bir tanesi olma yolunda ilerliyor. Ayrıca üniversitenin sağlamış olduğu özellikle sosyal imkanlar bu üniversitenin daha çok öğrenci çekmesini sağlamaktadır. Kosova Priştine Universum Üniversitesi, dünyadaki tüm öğrencilere kucak açmış ve lisans, yüksek lisans ile birlikte lisans tamamlama imkanı da sunmaktadır. Örneğin Türkiye’deki herhangi bir üniversitenin Meslek Yüksek okulundan inşaat teknikerliği okuyan bir öğrencinin, hiçbir sınava girmeden ve dil şartı olmadan Kosova Priştine Universum Üniversitesi inşaat mühendisliğine kayıt olma imkanı bulunmaktadır.

Peki bu üniversitenin kayıt sürecinde kim yardımcı olacak ?

Her biri kendi alanında profesyoneleşmiş uzman bir eğitim danışmanlığına sahip olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, priştine Üniversitesine; gerek kayıt öncesi belgelerin hazırlanması gerekse de kayıt sonrasında yurt ayarlanması gibi A’dan Z’ye öğrencilerin yanında olmaktadır. Bu üniversiteyi kazandıktan sonra hazırlamanız gereken bazı belgeleri, kuruluş sizlere ayrıntılı olarak anlatacaktır. Ayrıca tüm Bunlara ek olarak her ne kadar bu üniversitenin geniş bir yurt ve barınma imkanı olsa da öğrencilerin belli bir süre öncesinden yurtlara kayıt işlemlerini halletmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bazı problemlerle karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi ile ilgili ilginç olan bir diğer konuda, bu üniversitenin Avrupa’nın en genç olmasına rağmen aynı zamanda bilimsel anlamda en hızlı ilerleyen üniversitelerinden bir tanesi de olmasıdır. Laboratuvarlarında yer alan fizik kimya ve biyoloji derslerinin materyalleri her yıl düzenli olarak değiştirilip, öğrencilerin üst düzey bir bilimsel ve teknolojik eğitim almaları sağlanır. Böylece buradan mezun olan fizikçi ve kimyacıların dünya çapında tanınan isimler olmaları sağlanmaya çalışılır. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak içinweb sitemizi daha ayrıntılı ziyaret edebili veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Üniversite Okumak ve Yurtdışı Eğitim Avantajları

Üniversite, öğrencilerin aynı anda birçok konuyu çalışabilecekleri bir yerdir. Bu, her konunun özel bir program gerektirdiği kolejden farklıdır. Üniversite, öğrencilere farklı alanlarda başarılı olmaları için daha fazla esneklik ve fırsat sunar. Pek çok insan, artan akademik titizlik ve kişisel gelişim fırsatları nedeniyle bir kolej yerine bir üniversitede okumayı tercih ediyor. Ayrıca bir üniversitede okumak birçok yurtdışı eğitim fırsatı sunar.

Öncelikle, üniversite öğrencilerinin okuduğu ders sayısını tartışalım. Üniversite kurslarının çoğu 50’den fazla konu içerirken, kolejler için 30’un biraz üzerindedir. Bunun nedeni, üniversitelerin genellikle yalnızca en önemli konuları öğretmeye odaklanmasıdır. Buna karşılık, kolejler genellikle tüm derslerinde kurslar sunar. Bu, öğrenciler için çok daha fazla esneklik sağlar, ancak öğretilen materyal miktarını sınırlar. Üniversitelerde öğretilen dersler arasında beşeri bilimler, sosyal bilimler, doğa bilimleri ve mühendisliğin yanı sıra işletme ve hukuk gibi teknik ve profesyonel konular yer alır. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok farklı konu olduğundan, öğrencilerin akademik gelişim için neredeyse sınırsız fırsatları vardır.

Sonra, üniversite öğrencilerinin okuduğu akademik konuların sayısını tartışmak önemlidir. Üniversite kurslarının çoğu, kolejler için sadece dokuz derse kıyasla en az 20 akademik konu içerir. Üniversitelerde yaygın olarak incelenen konular arkeoloji, Asya çalışmaları, ekonomi, coğrafya, tarih, siyaset bilimi ve sosyolojidir. Üniversite dersleri ayrıca kolej derslerinden daha uzmanlaşmıştır – belirli bir çalışma alanında kapsamlı bilgi sağlamayı amaçlar. Ayrıca, çoğu üniversite dersi, sınıfta öğrendiklerinizi doğrudan uygulayan önemli ev ödevleri gerektirir. Bir üniversitede okumak, mezuniyetten sonra işlere hazırlanmak için mükemmel bir yoldur çünkü kariyer gelişimi için gereken etkileyici beceri setlerini oluşturur.

Üniversite ve kolej eğitimi arasındaki bir diğer önemli fark, öğrencilerin üstlendiği yurtdışı eğitim gezilerinin sayısıdır. Üniversite eğitimi tipik olarak yerinde öğretimi vurgularken, üniversite eğitimi yazışma kursları veya çevrimiçi programlar aracılığıyla tesis dışı öğretimi vurgular. Her iki öğretim türü de öğrencilere dünyanın diğer bölgelerini deneyimleme ve diğer kültürlerden öğrenme fırsatları sağlar. Bununla birlikte, yurtdışında bir üniversitede okumak, genellikle sınavlarda yurtdışında bir kolejde okumaktan daha iyi puanlara yol açar. Bunun nedeni, eğitmenlerin, sınıf gezileri sırasında diğer tarafların (ebeveynler veya sponsorlar gibi) müdahalesini en aza indirirken üniversite öğrencilerini yakından denetleyebilmeleridir.

Bir öğrencinin seçimi, üniversite eğitimi ile kolej tarafından sağlanan eğitimin sağladığı artan titizlik düzeyleri etrafında döner. Eğitim. Üniversite eğitimi, öğrencilerin aynı anda farklı alanlarda başarılı olmaları için daha fazla fırsat sağlar. Ayrıca, bu daha yüksek düzeydeki esneklik, öğrencilere eğitimlerini ne zaman, nerede ve kiminle sürdüreceklerini seçme konusunda çok daha fazla özgürlük sağlar. Son olarak, bir üniversitede okumak, yurtdışında veya başka ülkelerde birçok akademik gezi gerçekleştiği için okul dışında seyahat etmek için daha fazla fırsat sağlar.

Kosova ve Priştine Üniversitesi

1999’da Kosova’daki savaş sona erdiğinde, eski Yugoslav cumhuriyeti çok etnikli, çok dinli bir devlet haline geldi. Etnik Arnavutlar, savaştan önce nüfusun yaklaşık yüzde 87’sini oluşturuyordu. Daha sonra Hırvatistan ve Sırbistan’dan gelen mülteciler de buraya yerleşti. Yunanca ve Sırpça, Kosova’da konuşulan iki ana dildir. Ancak, insanlar Arnavutça ve diğer bölgesel lehçeleri de konuşabilirler. Priştine Üniversitesi Kosova’daki tek üniversitedir; aynı zamanda ülkenin başlıca yüksek öğrenim kaynağıdır.

Üniversite diplomaları Kosova’da çok değerlidir. Dünyanın her yerinden öğrenciler Priştine Üniversitesi’ne gidiyor. Çoğu tıp, mühendislik ve bilgisayar bilimi gibi alanlarda derece arar. Üniversite aynı zamanda genç yetişkinlerin kişiliklerini ve kimlik duygularını geliştirmeleri için bir zamandır. Öğrenciler bir üniversite kütüphanesine erişebilir, sosyal kulüplere katılabilir ve ders dışı etkinliklere katılabilir. Kulüpler ve topluluklar, öğrencilerin eğitimleri sırasında onları meşgul ederken ilgi alanlarını daha da geliştirmelerine yardımcı olur.

Birçok kişi bir derece kazandıktan sonra yakınlarda veya kolej düzeyinde iş bulur. Kosova’da genç yetişkinler arasında işsizlik oranı yüksek, ancak artan sayıda memur veya ofis yöneticisi olarak iş alıyor. Üniversitede kariyer yapmak isteyenler, üniversite kampüslerinin birkaç kilometre yakınında iş bulacaklar. İşverenler mezunları işe almaktan hoşlanırlar çünkü işleri konusunda daha dikkatli olmaları ve tazminat yükseltmeleri istemeden yıllarca bir işte kalma olasılıkları daha yüksektir. Ek olarak, üniversite mezunları genellikle bilgisayarlarla daha fazla deneyime sahiptir, bu nedenle muhasebe veya ofis yönetimi için yazılım programlarını kullanmakta iyidirler.

Kosova’da üniversite hayatı büyüyor ama hala pek çok olanaktan yoksun. Her kampüste altı ana fakülte vardır; her birinin öğrenciler için birkaç büyük binası ve yurtları vardır. Ancak her kampüste sadece yaklaşık 18 bina var, bu nedenle daha fazla inşaat için bolca yer var. Birçok binada elektrik veya sıcak su yok, ancak bağışçılar ve hükümet tarafından yavaş yavaş güncelleniyor. Futbol sahası veya basketbol sahası gibi öğrenciler tarafından kullanılması gereken birçok açık alan da vardır.

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!