Kosova Üniversitesinde Bölümler

Kosova Üniversitesinde Bölümler

Üniversite öğrenimi görmek için geliştirilmiş üniversiteleriyle Kosova, ilerleyen yıllarda da on binlerce öğrenciye ev sahipliği yapacaktır. Kosova Üniversitesinde Bölümler 71 adettir. 15 farklı fakülte bünyesinde Kosova Üniversitesi ile uygun fiyatlarla eğitim görmek mümkündür. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede geçerli diplomaya sahip olma imkanı tanıyan kurum, uzmanlar tarafından öğrenim görmenizi sağlıyor.

Kosova Üniversitesi Fakülte ve Bölümleri

Kosova’da üniversite okumak isteyen bireylerin değerlendirebileceği bölüm sayısı 71’dir. Bu durum özellikle teorik bilgi üzerine kurulu dersler üzerine, meslek derslerinde yüksek öğrenim görmek isteyen öğrenciler için de yeterli ortamın oluşmasını sağlıyor. Toplamda 71 farklı bölüm bulunan Kosova Üniversitesinde Bölümler için başvurunuzu direkt olarak okula yapabilirsiniz. Kosova’da sadece Arnavutça ve Sırpça dillerinde değil, direkt olarak İngilizce dillerinde de eğitim görebilirsiniz. Üniversitede meslek dersleri ile fakültelerin oldukça yüksek puanları olması beklenen derslerinde hiçbir taban puanı belirlenmemiştir.

Kosova’da öğrenim görmek isteyen öğrencilerin dahil olabilecekleri alanlar sadece mühendislik, tıp ve hukuk fakülteleri ile ilgili değildir. Toplamda 15 adet fakülte oluşturulmuş olması ve bu fakültelerden de 71 farklı bölüme katılma imkanı tanınması, üniversitenin gelişmesini ve daha çok öğrenciye ulaşmasını sağlamıştır. Günümüzde 40 bin öğrencinin öğrenim gördüğü okulda ilerleyen yıllarda çok daha fazla öğrenciye ulaşılacaktır.

Kosova Priştine Universum Üniversitesi bünyesinde aşağıdaki bölümleri ve daha pek çok bölümü inceleyebilir ve istediğiniz bölüm için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru süreci, Kosova’da oturum izni alma ve öğrenci olarak seyahat etmek için gerekli olan tüm işlemleri Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşüp bilgi aldıktan sonra gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Aşağıda yer alan tüm bölümler ve çok daha fazlası için başvurularınızı hiçbir üniversite sınavına girmeniz gerekmeden, diploma notunuz fark etmeden yapabilirsiniz;

 • Genel Tıp
 • Hukuk Fakültesi
 • Siyaset bilimi
 • Otomasyon
 • Elektrik Elektronik
 • Fizyoterapi
 • Diş Hekimliği
 • Eczacılık
 • Hemşirelik
 • İnşaat Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Felsefe
 • Tarih
 • Sosyoloji
 • Psikoloji
 • Pedagoji
 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji
 • Coğrafya
 • İngiliz dili ve edebiyatı
 • Alman dili ve edebiyatı
 • Fransız dili ve edebiyatı
 • Türk dili ve edebiyatı
 • Muhasebe

15 farklı fakülte tarafından on binlerce öğrencinin eğitim görmesi için özel olarak oluşturulmuş bölümlerin her biri için bölümlerin farklı ücretleri bulunuyor. Her bir bölümün özel olarak okunabiliyor olması sayesinde, eğer başvurunuzu üniversitede 71 farklı bölümden biri için yapacaksanız, yıllık ödeme tutarını da öğrenmeniz gerekecektir. Yıl içerisinde toplamda 1800 ila 2500 Euro değerindeki öğrenim ücretini üniversite tarafından belirtilen hesaba yatırmanız istenir. Kosova Üniversitesinde Bölümler ile ilgili bilgi edinebilir, hangi bölüm için ne kadar talep edildiği hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Kosova Üniversiteleri Hakkında

Üniversite bir öğrenme, gelişme ve keşif yeridir. Sadece entelektüel tefekkür için bir yer sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sosyal etkileşimin ve fikirlerin yayılmasının merkezidir. Eğitim genellikle üniversitede olur ve sonuç olarak öğrencilerin öğrenmesi ve keşfetmesi için fırsatlar sunar. Bazı ülkelerde, üniversiteler toplumun odak noktasıdır – ulusun en parlak beyinlerinin öğrenmek ve bilgilerini dünyayla paylaşmak için bir araya geldikleri yerlerdir.

Kosova’daki üniversiteler, birçok öğrencinin seyahat etmesi nedeniyle benzersiz zorluklarla karşı karşıyadır. diğer ülkeler eğitimlerini tamamlamak için. Benzer nüfusa sahip diğer ülkelerden çok daha az olan Kosova’da sadece on üniversite var. Kosova’daki birçok üniversite yabancı ülkeler tarafından finanse edilmekte ve yalnızca Arnavutça dilinde dereceler vermektedir. Bu dereceler, kendi ülkelerinde üniversiteye devam eden ve hükümetlerinden fon alan diğer ülkelerden gelen öğrencilere verilir. Bu uygulama, Kosova’nın üniversite büyüme hızındaki yavaşlığı körüklüyor. Ancak, üniversiteye gitmenin herkes için ne kadar değerli olduğunun altını çiziyor – nerede doğmuş ya da şimdi nerede yaşıyor olursanız olun.

Priştine Üniversitesi, Kosova’da kamu tarafından finanse edilen tek üniversitedir. 2008 yılında Arnavut iç savaşı sırasında, öğrencilerin Sırbistan hükümeti tarafından yıllarca zulüm gördükten sonra güvenli bir şekilde toplanabilecekleri bir yer olarak kuruldu. Bu köken nedeniyle, bu üniversite bazen ‘Arnavut Harvard’ olarak anılır. Geniş bir profesör ve öğretim görevlisi kadrosuna sahiptir ve çok sayıda uluslararası öğrencisi nedeniyle sürekli büyümektedir. Uluslararası öğrenciler yerel öğrencilerden daha varlıklı olma eğilimindedir, bu da Priştine Üniversitesi’ne öğretim üyelerinin yanı sıra varlıklı bir öğrenci topluluğu sağlar. Ancak, bu üniversitedeki tüm lisans öğrencileri, mali durumlarına bakılmaksızın ücretsiz eğitim alırlar. Bu program, tüm Priştine Üniversitesi öğrencilerinin derslere katıldıkları her gün derslere, profesörlüklere ve ücretsiz yiyeceklere erişmelerini sağlar.

Priştine Üniversitesi 2012’de kuruluşundan bu yana hızlı bir şekilde büyüyor. Halihazırda birkaç bin üniversite öğrencisi olmasına rağmen Kosova’daki öğrenciler bu üniversite kapılarını açmadan önce, bu öğrencilerin Sırbistan veya Hırvatistan’a gitmeden üniversiteye gitmeleri mümkün değildi. Artık Kosova’da devlet tarafından finanse edilen üniversiteler bulunduğuna göre, artık kendi ülkenizde üniversiteye gitmemek için hiçbir neden yok. Bu büyüme, Priştine Üniversitesi’nin hem yerli hem de uluslararası öğrencileri çekmesini sağladı; ancak, yerel öğrencilerden çok daha az uluslararası öğrenci var.

Kosova’daki üniversiteler için bir numaralı zorluk, potansiyel öğrencileri yüksek öğrenime erişebilmeleri için onlara teşvik etmektir. Kosova sınırları içinde yaşayan herkesin, şu anda hem yerli hem de uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan bir üniversiteye kaydolması için pek çok iyi sebep var. Bazıları, kamu tarafından finanse edilen ikinci bir üniversitenin kurulmasının Kosova’daki eğitim kalitesinin daha da artmasına yardımcı olacağını savunuyor. Her iki durumda da, Kosova’da kamu tarafından finanse edilen üniversitelerde sayıların nasıl artırılacağı konusunda herhangi bir fikri olan varsa, lütfen herkese bildirin!

Yurt Dışın’da Üniversite Eğitimi

Yurtdışında eğitim, öğrencilere farklı bir ülkeyi deneyimleme ve o ülkenin iş seçenekleri ve eğitim politikalarından öğrenme şansı verir. Yurtdışında eğitim almanın birçok avantajı olmasına rağmen, bazı öğrenciler uyum sağlamayı zor bulmaktadır. Yurtdışında eğitim almayı planlayan öğrenciler, bunu yapma motivasyonlarını ve yurtdışında eğitim görmenin faydalarını litre cinsinden değerlendirmelidir.

Yurtdışında okuyan öğrenciler yeni şeyler öğrenir ve becerilerini geliştirir. Ayrıca gelecekleri için daha hazırlıklı hale gelirler. İlginizi çeken ve başarıyla tamamlayabileceğiniz bir kurs bulmak ilk adımdır. Ardından, muhtemel kurumunuzu araştırın ve akademik standartlarınızı karşıladığından emin olun. Bir üniversite seçtikten sonra, ders gereksinimlerinize uygun doğru notları aldığınızdan emin olun. Yurtdışında okumak istediğiniz diplomayı alma şansınızı artıracaktır.

Yurtdışında eğitim kolaydır çünkü normal çalışma ortamınızı yabancı bir ortamla değiştirmek kolaydır. Öğrendiklerinizi kolayca geri getirebilir ve deneyimlerinizi ev ve ev sahibi ülke öğrencileriyle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, çoğu üniversitenin yurt dışında katılabileceğiniz kulüpler ve topluluklar gibi sosyal yaşam fırsatları vardır. Bu size diğer uluslararası öğrencilerle tanışma ve diğer ülkelerden insanlarla bağlantılar kurma fırsatı verir. Bu bağlantılar aracılığıyla, eğitiminiz için ödeme yapmanıza izin veren okullara veya burslara başvuru sürecinde size rehberlik edebilecek mentorlar bulabilirsiniz.

Yurtdışında eğitim, öğrencileri dünya kültürlerine yeni bir bakış atmaya teşvik eder. Uluslararası okullar, öğrencilerin yeni kültürleri deneyimlemeleri ve farklı gelenek ve görenekler hakkında bilgi edinmeleri için harika bir yol sağlar. Bu, öğrencilerin farklı insanları, toplumları ve kültürleri anlamalarına yardımcı olur. Öğrenim deneyimleri onları dünyanın her yerinden insanlarla etkin bir şekilde etkileşime girebilen daha bilgili insanlar haline getirir.

Yurtdışında okumak, diğer kültürler hakkında yeni beceriler, deneyimler, içgörüler ve bilgiler edinmek isteyen öğrenciler için harika bir fırsattır. Yurtdışında eğitim gören kişiler, diğer ülkelerden ilgili deneyimler kazandıkça gelecekteki kariyer seçimlerine çok daha hazırlıklıdır. Kendi ülkesinin dışında eğitim almak isteyen herkes bunu ciddi olarak düşünmeli!

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!