Kosova Üniversitesi Bölümleri

Kosova Üniversitesi Bölümleri

Balkanlar’da huzurun diğer adı olarak da bilinen Kosova, üniversiteleri ve vermiş olduğu kaliteli eğitim ile birçok insanın ilgi odağı olmasını başarmıştır. Kosova üniversitesi bölümleri, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde açılmıştır. Birçok değişik bölümden, en kaliteli hocalar eşliğinde eğitim almak mümkündür. Bunun için Priştine Universum Üniversitesi tercih listesinde yer alabilir. Okul, başkentte ve son derece ferah bir bölgede hizmete girmiştir. İçerisinde yer alan bölümlere kayıt yaptırmak için belli belgeleri hazırlamak ve daha sonra başvuruda bulunmak şarttır. Tüm bu süreç çok hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Kosova Üniversitesi Bölümleri Nasıldır?

Kosova merkezde ve Priştine kentinde yer alan üniversitede, birçok farklı fakülte ve bölüm, yeni öğrencilerini beklemektedir. Bunların içinde Felsefe, Madencilik ve Metalürji, Matematik ve Doğa Bilimleri, Spor Bilimleri, Eğitim, Hukuk gibi birçok değişik fakülte yer almaktadır. Adı geçen fakültelerden seçim yaparak, bu dalda eğitim alabilir ve uzman olabilirsiniz. Kosova üniversitesi bölümleri içinde İngilizce eğitim veren fakülteler de mevcuttur. İnşaat ve Mühendislik fakültelerinin yanı sıra hukuk bölümünün de eğitim dili İngilizce olarak belirlenmiştir. Bu durum, çok büyük bir avantaj olarak Türk öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. İngilizce destekli bölümler ile yeni bir yabancı dil öğrenmeye gerek kalmadan eğitim almaya devam edebilirsiniz.

Kayıt sürecinden önce üniversitenin şartlarını bilmek ve ona göre belgeleri hazırlamak şarttır. Türkiye’den gelecek olan öğrencilere ayrı bir önem veren okul, kesinlikle bir taban puan şartı aramamaktadır. Yani, Türkiye’de orta öğretimi bitirmiş olan her genç, üniversite eğitimini almak için buradaki üniversitelere kayıt yaptırabilirler. Kayıt sürecinde diploma istenmektedir.

Okul, fiyat olarak da öğrencileri sıkmamaktadır. Kosova üniversitesi bölümleri ücretlerine baktığımızda, son derece düşük olan 1800 Euro gibi bir rakamın olduğunu görmekteyiz. En düşük bölüm ücretinin sadece bu kadar olması, maddi anlamda öğrenciye bir yük bindirmemektedir. Bunun yanı sıra 2500 Euro, en üst değerden belirlenmiş olan okul fiyatıdır. Belirlenmiş olan ücretlerden daha yüksek meblağlar söz konusu değildir.

Öğrencilerin kafasını meşgul eden sorulardan birisi ise denkliktir. Kosova üniversitelerinin denkliği olduğu için bu konuda rahat olabilirsiniz. Diploma, her yerde tanınmaktadır. Bu durum Türkiye için de geçerlidir. Diplomanın tanınması, okulun uluslararası arenada geçerliliğini de göstermektedir.

Kosova’da eğitim almak son derece kolaydır. Elbette bunun için bir takım şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar, diploma ve diğer belgelerden oluşmaktadır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, belgelerin hepsini tamamlama noktasında büyük bir tecrübeye sahiptir. Bu tecrübenin ışığında gerekli olan belgeler temin edilmektedir. Pasaportun alınması, kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi, Kosova’da oturum izninin talep edilmesi gibi işlemlerin hepsi, kurum tarafından yapılmaktadır. Böylelikle sizin zaman harcamanıza gerek kalmadan, Kosova Üniversitesi ile alakalı her türlü kayıt işlemi kurum tarafından yapılmış olacaktır.

Kosova’da Üniversite Bölümleri Hakkında Mutlaka Bilmelisiniz Ki;

Kosova’daki Priştine Üniversitesi ülkedeki tek üniversitedir. 1991 yılında açılmıştır ve Arnavutça, İngilizce, Sırpça ve İslami çalışmalar alanlarında lisans programları sunmaktadır. Birçok bölüm Arnavutça, İngilizce ve Türkçe dillerinde derslere, derslere ve çalışma oturumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bazılarının coğrafya, ekonomi, siyaset bilimi, tarih, din ve beden eğitimi dersleri de vardır. Her bölümün, Kosova, Arnavutluk ve yurtdışındaki üniversitelerden dereceleri olan profesörler tarafından yönetilen bir fakültesi vardır. Üniversite yirmi yıldan daha kısa bir süre önce açılmış olmasına rağmen, halihazırda birçok yabancı dil kurslarına ev sahipliği yapıyor ve ülkenin kültürel yaşamına katkıda bulunuyor.

Kosova’daki üniversite bölümleri ülke ekonomisine ve entelektüel hayata katkıda bulunuyor. Öğrencilere bilgi ve deneyim kazanmaları için fırsatlar sunar. Fizik, tarih, coğrafya ve Arnavutça gibi farklı bölümlerden profesörler ders veriyor. Bazı bölümler İslami araştırmalar için Arapça ve Türkçe derslerin yanı sıra sosyoloji için Arnavutça sosyal hizmet kurslarına ev sahipliği yapmaktadır. Bazıları ayrıca mühendisler için Sırpça veya İngilizce kurslarına ev sahipliği yapmaktadır. Çeşitli alanlarda ilerlemekle ilgilenen öğrenciler kolayca uygun bir bölüm bulabilirler.

Üniversite bölümlerinin çoğu, Arnavutça konuşan öğrenciler için Arnavutça, Sırpça veya İngilizce derslere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, profesyonel gelişim veya yetişkinlerin genel eğitimi için derece dışı sertifika kurslarına (NDCC) ev sahipliği yapmaktadır. Kursların çoğu, her öğrenci için bir kütüphane ve internet bağlantısı bulunan devlet kurumlarında verilmektedir. Bu eğitim tesisleri, becerilerini geliştirmek isteyen yetişkinlere eğitim fırsatları sağlayarak toplumu geliştirmek için gereklidir. Ayrıca, Priştine üniversitelerinin bazı bölümleri, şehirdeki ilkokullarda Arnavutça kurslarına ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin, Gllavik İlköğretim Okulu’nda Kosovalı Arnavutça konuşanların akıcılığını geliştirmeye odaklanan özel okul sonrası programlar vardır.

Üniversite bölümleri Kosova genelinde bulunabilir; ancak, en çok şehrin güney tarafında yoğunlaşırlar. Bölümler, Eroshi Caddesi’nin her iki tarafına ve ayrıca Priştine Bulvarı ve Belushaciq Bulvarı gibi Eroshi Caddesi’ne paralel sokaklara yayılmıştır. Eroshi Caddesi’nin her iki tarafı da üniversite bölümleri tarafından işgal edilen benzer yapılara ev sahipliği yapıyor – rektörlük ve üniversite konseyi gibi idari binalar, amfiler ve öğrenciler için çalışma odaları. Ayrıca öğrencilerin teneffüslerde veya ders aralarında yemek yiyebilecekleri kafeteryalar da bulunmaktadır. Tüm bu imkanlar, bir yerden bir yere ulaşım konusunda zorluk çekmeden veya zorluk çekmeden derslere katılmayı kolaylaştırıyor.

Kosova Üniversitesi Hakkında Özellikler

Kosova Üniversitesi, Kosova’nın başkenti Priştine’deki tek devlet üniversitesidir. Çeşitli çalışma alanlarında lisans ve yüksek lisans dereceleri sunar. Ayrıca bir dizi lisansüstü program sunmaktadır. Üniversitenin ayrıca akademik bir dergisi vardır ve Arnavutça, İngilizce, Almanca ve Sırpça kitap ve araştırma makaleleri yayınlamaktadır. Kosova ve Afrika’nın en büyük üniversitelerinden biridir.
Kosova Üniversitesi, o sırada Yugoslavya’da meydana gelen dekolonizasyon sürecine bir yanıt olarak 1984 yılında kuruldu. Şu anda dört fakültesi vardır: Yönetim Fakültesi, İktisat Fakültesi, Beşeri ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi. Üniversitenin toplam on iki koleji vardır ve bunların adları Arnavut şehirlerinden gelmektedir: Berat, Butrint, Gjirokastra, Librazhd, Nikaj-Nikara, Peshkopi, Shkoder, Vlora, Vlorë ve Zagreb. Her kolejin kendi idari organı ve konseyi vardır.
Kosova Üniversitesi şu anda yaklaşık 19.000 öğrenciden oluşan bir öğrenci grubuna sahiptir; önümüzdeki on yıl içinde tam potansiyeline ulaşması bekleniyor. Adayların üniversiteye başvurmadan önce en az dokuz yıllık ilkokul eğitimini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Üniversiteye girmenin iki yolu vardır: doğrudan kabul yoluyla veya en az iki yıl boyunca ordu veya polis teşkilatında zorunlu hizmet yoluyla. Bu şartları karşılamıyorsanız, Eğitim ve Kültür Bakanlığı veya Kosova’daki diğer kuruluşlar aracılığıyla burs başvurusunda bulunabilirsiniz.
Kosova Üniversitesi, gelişmiş bir üniversiteye sahip olmak gibi elverişli koşulları nedeniyle hızla genişlemektedir. insan sermayesi tabanı, iyi gelişmiş altyapı, iyi iletişim sistemi ve yüksek öğrenime açık eğitimli bir nüfus. Bu elverişli ortam, hem yerli hem de uluslararası öğrencileri çeşitli programlarına çekmektedir. Arnavutluk’tan (zaten bir üniversitenin olduğu yerde) artan sayıda öğrenci, insanların Kosova Üniversitesi’ndeki derslere katılmak için Priştine’ye gitmeye istekli olduğunu gösteriyor. Sırbistan’dan artan öğrenci sayısı da cesaret verici çünkü insanların Kosova Üniversitesi’ndeki derslere katılmak için Priştine’ye gitmeye istekli olduklarını gösteriyor.
Kosova Üniversitesi, Kosova’nın ve güneydeki en büyük üniversitelerden biridir. Avrupa. Hem yerel hem de uluslararası öğrencileri kendine çeken modern tesislerin yanı sıra yüksek kaliteli eğitim sunar. Bu bölgeden pek çok genç insanı eğittiği için Kosova toplumuna en büyük katkı sağlayanlardan biridir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!