Kosova Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Kosova Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Son derece ciddi bir eğitim gerektiren hukuk, iyi bir üniversiteden alınmalıdır. Bunun için Kosova üniversitesi hukuk fakültesi, çok mantıklı bir seçim olacaktır. Çünkü ülkedeki eğitim seviyesi sürekli artarak, Avrupa kalitesini yakalamaya başlamıştır. Priştine Universum Üniversitesi, bunun en güzel örneğidir. Çünkü bu eğitim yuvası, hem Balkanlar hem de Avrupa’da bulunan en iyi hukuk fakültelerinden birisine sahiptir. Bundan dolayı hukuk eğitimi almak isteyen kişilerin ilgisi bu yöne kaymıştır. Birçok insan, farklı coğrafyalardan gelerek burada hukuk okumaya başlamıştır. Bunlar içinde elbette Türk öğrenciler de mevcuttur.

Kosova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Nasıldır?

Kosova üniversitesi hukuk fakültesi, Türk öğrenciler için bir takım özel kurallar belirlemiştir. Bu kurallar, öğrencilerin avantajlı konuma gelmesini sağlamaktadır. Bunların başında ise taban puanın olmaması gelmektedir. Yani, Türk öğrencilerde bir puan şartı aranmamaktadır. Böylelikle sınava gerek kalmadan ve belli bir taban puana ihtiyaç duymadan, okula kayıt yaptırmanız mümkün olacaktır. Avrupa hukuk öğrenimi ile aynı düzeyde ve kalitede olan okul, uluslararası kriterleri gözeterek bir ders programı hazırlamıştır. Bunun yanı sıra hukuk bölümü, İngilizce destekli eğitim alanında yer almaktadır. Tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir.

Kosova üniversitesi hukuk fakültesi, ücret anlamında değişen fiyatlar ile dikkat çekmektedir. Bu fiyatların en önemli özelliği ise çok yüksek olmamasıdır. Kosova üniversitesi fiyatları 1800 Euro’dan başlar ve en fazla 2500 Euro’ya kadar yükselir. Böylelikle eğitim hayatını Kosova’da devam ettirecek olan Türkler, çok yüksek miktarda para ödemeden hukuk diplomasına sahip olabilirler.

Hukuk fakültesi, denklik konusunu da gündem getirmiştir. Bu konu son derece açıktır. Kosova üniversitesi diploması, Türkiye’nin tanıdığı ve kabul ettiği diplomalar arasında bulunmaktadır. Ayrıca Kosova, Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Bundan dolayı Avrupa yasaları ve eğitim sistemi ile uyumlu bir görüntü çizmektedir. Böylelikle müfredat ve ders programı buna uygundur. Yani son derece modern ve kalitelidir. Okul, sunduğu farklı barınma ve yeme içme seçenekleriyle de ünlüdür. Bir öğrencinin ihtiyacı olan her şey kampüs içinde yer almaktadır. Güvenli olan ülkenin çok büyük bir kısmında İngilizce kullanılması, buraya gelecek olan Türk vatandaşları için avantajdır.

Kosova’da eğitim hayatını sürdürmek isteyen öğrenciler, belirli bir sürece dahil olarak bir takım belgeleri tamamlamak zorundadırlar. Bu belgelerin başında ise mezuniyet belgesi gelmektedir. Belge sahibi olan kişiler, daha sonraki aşamada Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişim kurabilir ve kendi adlarına tüm işlerin takip edilmesini sağlayabilirler. Firma, yurtdışı eğitim konusunda çok eski yıllara dayanan bir tecrübeye sahiptir. Kurum bünyesinde, Kosova üniversiteleri ile alakalı birçok akademisyen de yer almaktadır. Bu sayede profesyonel bir şekilde yönlendirmeler söz konusu olacaktır. Tüm bu işlemler içinde Kosova’da eğitim hayatının boyunca sürdüreceğiniz yaşamına dair düzenlemeler de yapılmaktadır.

Hukuk Fakültesi ve Üniversite

Ekim 2008’de Kosova, Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Sırplar hala Kosova’da yaşıyorlar ama artık bir ülke olarak da yaşıyorlar. Kosova bağımsız bir ulus olduktan sonra birçok sorun yaşandı, ancak şimdi iyi çalışıyor. Ayrıca, hükümet şimdi vatandaşlarının yaşam koşullarını iyileştirmek için elinden geleni yapıyor. Bunu yapmanın bir yolu, herkes için eğitim fırsatlarının sayısını arttırmaktır.

Kosova’da eğitim almanın en güzel yanlarından biri, herkes için çok erişilebilir olmasıdır. Her yaştan vatandaşa kaliteli eğitim veren birçok okul ve üniversite bulunmaktadır. Kosova’daki tüm okullar ve üniversiteler birbirinden bağımsızdır. Bu, kimsenin müdahalesi olmadan kendi standartlarını ve müfredatlarını belirleyebilecekleri anlamına gelir. Ayrıca, hükümet tüm öğrencilere okula devam edebilmeleri için mali yardım sağlar. Bu, herkesin kaliteli bir eğitim alma şansına sahip olmasını sağlar.

Kosova’daki her okul veya üniversite birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışır. Diğer kurumların müdahalesi olmadan kendi giriş standartlarını ve müfredatlarını belirleyebilirler. Ayrıca, hükümet, eğitim masraflarını sübvanse ederek öğrencilerin okula devam etmelerine yardımcı olur. Bu, herkesin geliri ne olursa olsun kaliteli bir eğitim almasına izin verir. Ayrıca, öğrenim masrafları konusunda ekstra yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için çok sayıda burs ve hibe mevcuttur.

Kosova’da eğitim konusunda geliştirilebilecek bir şey, yetişkinler için kursların mevcudiyetidir. Şu anda, derece veren tek bir yetişkin kurumu var: Priştine’deki Üniversite. Ancak, daha fazla üniversitenin saflara katılması ve hükümetle anlaşmalar yapmasıyla bu durum gelişiyor. Ayrıca, üniversiteye giren öğrenciler için 18 yaş ve üstü vatandaşlara ve Kosova sakinlerine açık olan çok sayıda burs bulunmaktadır. Bunlar yetişkinlerin okula gitmesini ve yeni şeyler öğrenmesini kolaylaştırıyor.

Kosova hükümeti, artan nüfusu için eğitim fırsatlarını artırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Eğitim için büyük standartlar uyguladılar ve herkesin kaliteli bir eğitime erişmesini sağladılar. Kosova’da eğitim olanaklarıyla ilgili mevcut durum mükemmel! Onları engelleyen tek şey, düşük gelirli öğrenciler için uygun bursların yanı sıra yetişkin eğitim fırsatlarının mevcut olduğundan emin olmaktır.

Kosova Üniversiteleri Hukuk Fakültesi

Kosova’daki Hukuk Fakültesi, ülkedeki medeni hukuktaki en yüksek eğitim kurumudur. Kuruluşu, Priştine Üniversitesi’nin kurulduğu 1912 yılına dayanmaktadır. Kosova Hukuk Fakültesi tarafından verilen tüm hukuk dereceleri tüm Avrupa ülkelerinde ve dünyanın birçok ülkesinde geçerlidir. Kosova’daki 1999 ihtilafı sırasında, Birleşmiş Milletler’e bağlı bir askeri koalisyon olan KFOR, Priştine Üniversitesi’nde öğrencilerin sürekli savaşa rağmen eğitimlerini tamamlamalarına izin veren bir hukuk programı sağladı.

Kosova-UNMIK Hukuk Fakültesi, diğer fakültelerin programları temelinde 1982 yılında kurulmuştur. 1877 yılında kurulan Priştine Üniversitesi (Kosova’nın başkenti) bünyesinde, 1912 yılında Hukuk Fakültesi kurulmuştur. Mevcut rektör, Arnavutluk’tan Profesör Dr. Iffat Lluzdazzi’dir. Fakültenin altı bölümü vardır: medeni hukuk ve usul; ticaret hukuku; Anayasa Hukuku; ceza Hukuku; uluslararası hukuk ve çatışma çözümü; uluslararası özel hukuk ve karşılaştırmalı hukuk. Her bölüm, lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası gibi avukatlar için farklı eğitim seviyeleri sağlayan bir dizi ders içermektedir.

Bütün hukuk fakülteleri Balkan Hukuk Konseyi (BCJP) tarafından akredite edilmiştir. Bu akreditasyonu elde etmek için her fakültenin hukuk teorisi ve pratiğindeki bilgi ve yetkinliğini test eden bir sınavı geçmesi gerekir. Adayların ayrıca kendi ülkelerinde veya yurtdışında avukatlık yapma lisansına sahip olmaları gerekir. Hukuk diploması almak için genel şartlara ek olarak, adayların herhangi bir hukuk fakültesine başvurabilmeleri için bir giriş sınavını geçmiş olmaları gerekir. Bir bölüme kabul edildikten sonra, öğrencilerin hukuk alanında lisans derecelerini alabilmeleri için lisans eğitimlerini tamamlamaları gerekir.

Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Balkanlar’ın en iyileri arasında sürekli olarak yer almaktadır. Her yıl 300’den fazla mezun bu programa girerek Sırbistan’daki herhangi bir yasal program için en yüksek kabul oranlarından birini sağlıyor. Fakültenin altı bölümü vardır: medeni hukuk ve usul; ticaret hukuku; Anayasa Hukuku; ceza Hukuku; uluslararası ekonomik ve kamu hukuku. Her bölüm, lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası dereceler gibi avukatlar için farklı eğitim seviyeleri sağlayan bir dizi ders içerir.

Ciddi finansman sorunları olan, imkanları kısıtlı kırsal okullarda genellikle nitelikli öğretmenler ve ders kitapları bulunmaz, bu da BCJP veya ABA/ASLSP gibi akreditasyon kurumları tarafından düzenlenen standart testlerde ortalamanın altında performansa yol açar. Ancak, bu programdaki birçok öğretim üyesi, insanlarına yönelik ayrımcılığa karşı süregelen çatışmalara rağmen kendilerini gelecek nesiller için eğitim fırsatları sağlamaya adamıştır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!