Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp eğitimi almak için farklı ülkeleri seçmek mümkündür. Bu noktada en uygun şartları sunan ülke ise Kosova’dır. Türkiye ile son derece dostane ilişkilere sahip olan Kosova, birçok değişik üniversite ile hizmet vermektedir. Priştine Universum Üniversitesi, tıp eğitimi konusunda ülkenin en önemli markalarından birisidir. Kosova Üniversitesi tıp fakültesi, çok farklı avantajlar ile dünyanın her bölgesinden olduğu gibi Türkiye’den de öğrenci kabul etmektedir. Şartlar ise oldukça makul olarak tanımlanmaktadır.

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Her üniversite bölümü ciddiyet istemektedir. Ancak direkt olarak insan sağlığını ilgilendirdiği için tıp fakültesi bu noktada çok daha önemlidir. Avrupa’daki tıp eğitimi ile entegre bir şekilde Kosova üniversitesi tıp fakültesi bölümüne kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu bölüme girmek için Türkiye’de yeterli puan alamayan öğrenciler, Kosova üniversitesini rahatlıkla tercih edebilirler. Çünkü üniversite, Türkiye’den gelenler için özel statü ve kriterler belirlemiştir. Buna göre Türk öğrenciler, sınavsız olarak tıp fakültesine kayıt olabilmektedirler. Bunun yanı sıra taban puan da aranmamaktadır. İngilizce destekli eğitim ile sanki Türkiye’nin bir kentinde okuyormuş gibi hiçbir şekilde yabancılık hissetmeyeceksiniz.

Kosova üniversitesi tıp fakültesi 6 senedir. Ayrıca dil öğrenmek isteyen kişiler, ilk sene hazırlık okuyarak, lisanlarını geliştirebilirler. Hazırlığın alınması ile birlikte eğitim süresi de 7 seneye çıkmaktadır. Eğitim hayatı boyunca uygulamalı olarak da tıp ilmine dair ayrıntılar öğrenilebilmektedir. Tıp fakültesi bölümüne tahsis edilmiş olan klinik ve laboratuvarlar sayesinde eğitim daha gerçekçi bir hal almaktadır. Bölüm ücretleri 1800 Euro ile 2500 Euro arasında değişiklik gösterirken, bu meblağın son derece uygun olduğunu söylemek gerekmektedir. Üniversite diploması, Türkiye eğitim kurumları tarafından tanınmakta ve kabul edilmektedir. Avrupa için de durum aynıdır. Böylelikle iş bulma şansı artmaktadır.

Kosova, Avrupa’nın en küçük ve en huzurlu ülkelerinden birisidir. Ülkenin geniş bir kesiminde İngilizce konuşulmaktadır. Böylelikle Türkiye’den buraya okumak için gelen öğrenciler, hiçbir sorun yaşamadan eğitimlerine devam edebileceklerdir. Üniversite, barınma konusunda birçok farklı olanak ile dikkat çekmektedir. Okulun yurtları, kalmak için son derece elverişlidir. Bunun yanı sıra birçok ev öğrencilere kiralanabilmektedir. Kiralar da çok ucuzdur.

Kararını veren ve Kosova’da okumak isteyen öğrenciler, Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde sürecin hızlı bir biçimde başlamasını sağlayabilirler. Mevcut kurum, en başından başlamak üzere kayıttan itibaren yanınızda olacaktır. Kayıt için gereken evrakları tamamlamanızın ardından, kurum diğer işlemler için hareket geçmektedir. Kosova ile Türkiye arasında vize söz konusu değildir. Bu sayede tek bir pasaport ve diğer evraklar yeterli olacaktır. Kosova’da nerede kalınacağını belirleme noktasında sizden görüş aldıktan sonra yerleştirme işlemleri buna göre yapılacaktır. Diğer bürokratik süreç için gereken evraklar da, Eurostar sayesinde çok kısa bir süre içinde temin edilecektir.

Tıp Geleceğin Öncüsüdür

Doktor olmak çok fazla çalışma ve özveri gerektirir. Ancak doktor olmak, başkalarına yardım etmek isteyenler için mükemmel bir kariyer yoludur. İnsanlar yaygın hastalıkları tedavi etmek veya yeni ilaçlar araştırmak ve geliştirmek için doktor olabilirler. Birçok insan, ciddi tıbbi durumları olan insanlara yardım edebilmek için doktor olur. Bu durumda doktor olmak mantıklı bir seçimdir.

İlk olarak, tıp uzmanları fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarını anlamalı ve ele almalıdır. Grip ve kulak enfeksiyonları gibi yaygın hastalıkları nasıl tedavi edeceklerini bilmelidirler. Ayrıca, doktorlar biyolojik ve fiziksel bilimler hakkında bilgili olmalıdır. Buna matematik, fizik, kimya ve biyoloji dahildir. Yeni tıbbi bilgilerin toplanması ve halkla paylaşılması esastır. Tıp eğitiminin bu yönleri olmadan, birçok insan tıbbi bilgi eksikliğinden kaynaklanan kötü sağlık koşullarından muzdarip olacaktır.

İyi bir doktor olmak için fen ve matematik öğrenmeniz gerekir. Ayrıca tıbbi muayeneleri ve ameliyatları nasıl yapacağınızı da öğrenmeniz gerekecek. Son olarak, hastanede (veya klinikte) tedavi ederken hastalarınızı nasıl güvende tutacağınızı öğrenmeniz gerekecek. Ayrıca, geçmiş, muayene ve test sonuçlarına dayalı olarak bir hastalık veya durumun nedenini belirleyen klinik tanıyı da öğrenmeniz gerekecektir. Hastaları etkili bir şekilde tedavi etmek için, vücut parçalarını ve sıvıları ölçmek için bilgisayarlar ve araçlar gibi yüksek kaliteli tıbbi ekipmanlara erişmeniz gerekir.

Daha önce de belirtildiği gibi, önceden herhangi bir deneyim olmadan iyi bir tıbbi pozisyon bulmak mümkündür. Ülke çapındaki hastanelerde yeni tıp öğrencileri için çok sayıda giriş seviyesi pozisyon var. Bazı pozisyonlar kısa bir eğitim gerektirir ancak size iş başında öğrenme fırsatı verir. Diğer pozisyonlar, işleri aracılığıyla yeni başlayanlara rehberlik eden deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır. Bunlar, isterseniz deneyim kazanmanın harika yolları; Aksi takdirde, diğer kariyer yollarını takip etmek istiyorsanız isteğe bağlıdırlar.

Doktor olmak, başkalarına yardım etmek isteyenler için mükemmel bir kariyer yoludur. Birçok insan bu kariyeri, diğerlerinin tıbbın karmaşık dünyasında gezinmelerine yardımcı olmalarını sağladığı için seçiyor. Doktorlar, insanların hem zihinsel hem de fiziksel hastalıkları anlamalarına ve tedavi etmelerine yardımcı olur. Modern tıp sayesinde bilimsel araştırmalardaki gelişmeler, testler, tedavi yöntemleri ve daha fazlası sayesinde birçok sağlık sorunu kolaylıkla tedavi edilebiliyor!

Kosovada Tıp Eğitimi

Kosova’da Tıp Eğitimi tıp tarihinde bir alt temadır. 1878’de Alman şehri Tübingen, Alman tıp eğitiminin merkezi oldu; bu daha sonra Avrupa’daki diğer tıp üniversiteleri için model oldu. Her tıp fakültesinde öğrencilerin güçleri ve koordinasyonları üzerinde çalışmaları için bir tufan öncesi spor salonu vardı. Derecelerini aldıktan sonra, doktorlar tıp uygulamadan önce uzmanlık eğitimini tamamlamak zorunda kalacaklardı. Tarih boyunca tıp eğitimi doktor olmak için zor bir yol olmuştur. Doktor olmak için eğitim zaman, özveri ve para gerektiriyordu – ancak yaşamı uzatmak ve acıyı en aza indirmek hayati önem taşıyordu.

Kosova’ya ilk doktorlar Türkiye ve Yunanistan’dan geldi. Başlangıçta, askeri doktorlar olarak geldiler. Ancak kısa sürede üniversite diplomaları aldılar ve genel hekim oldular. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında, Sırbistan I. Dünya Savaşı’nda İtalya’ya karşı savaştığında doktorlar yeniden askeri doktor olarak geldiler. Tarih boyunca, savaş sırasında yaralanan askerleri tedavi etmek için Sırbistan ordusundan doktorlar geldi. I. ve II. Dünya Savaşlarından sonra Yugoslavya genelinde daha fazla tıp fakültesi açıldı ve ülke için daha fazla tıp uzmanı yetiştirildi.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarından beri doktorlar tıp okulları ve üniversiteler aracılığıyla kendilerini eğittiler. Tıp fakülteleri, üniversite kurslarına girmek için en az beş yıllık tıp öncesi eğitim gerektirir. Üniversite derslerini tamamlayan öğrenciler, tıp fakültelerine başvururlar ve diplomalarını almak için final sınavlarını yazarlar. Bu sınavlar anatomi, fizyoloji, patoloji ve tıp eğitiminin diğer yönleri hakkındaki bilgileri test eder. Öğrenciler diplomalarını aldıktan sonra Yugoslavya’daki çeşitli hastane ve kliniklere doktor olmadan önce deneyim kazanmak için başvururlar. Bugün Kosova’da doktorlarına eğitim veren birkaç tıp fakültesi ve hastanesi var.

Birçok kişi ünlü ‘Kosovalı doktor’ Dr. Goç Portiçalja’yı tanıyor. 1912’de Belgrad Tıp Okulu’ndan mezun oldu ve iki yıl sonra ilk Kosovalı doktor oldu. Diplomasını Viyana Üniversitesi’nden aldı ve tam zamanlı olarak tıp pratiği yapmak için eve dönmeden önce dört yıl Viyana Genel Hastanesi’nde çalıştı. I. ve II. Dünya Savaşları sırasında ordu cerrahı olarak görev yaptı; savaştan döndükten sonra ameliyathanesini yeniden açtı ve sonunda doğum komplikasyonları olan kadınlar için bir hastane açtı. Ayrıca kariyeri boyunca cerrahi işlemler ve jinekoloji üzerine birçok makale yayınladı.

Doktor olmak zor olmakla birlikte toplumda yaşamı sürdüren tedaviler için gereklidir. Kosova’daki ilk doktorlar Türkiye ve Yunanistan’dan geldi; o zamandan beri, Sırbistan’ın tıp fakültelerinden birkaç kişi daha geldi. Bugün Kosova’da bu zor ama gerekli meslek için geleceğin doktorlarını yetiştiren birkaç tıp fakültesi ve hastane var.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!