Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp eğitimi almak için farklı ülkeleri seçmek mümkündür. Bu noktada en uygun şartları sunan ülke ise Kosova’dır. Türkiye ile son derece dostane ilişkilere sahip olan Kosova, birçok değişik üniversite ile hizmet vermektedir. Priştine Universum Üniversitesi, tıp eğitimi konusunda ülkenin en önemli markalarından birisidir. Kosova Üniversitesi tıp fakültesi, çok farklı avantajlar ile dünyanın her bölgesinden olduğu gibi Türkiye’den de öğrenci kabul etmektedir. Şartlar ise oldukça makul olarak tanımlanmaktadır.

Kosova Üniversitesi Tıp Fakültesi Nasıldır?

Her üniversite bölümü ciddiyet istemektedir. Ancak direkt olarak insan sağlığını ilgilendirdiği için tıp fakültesi bu noktada çok daha önemlidir. Avrupa’daki tıp eğitimi ile entegre bir şekilde Kosova üniversitesi tıp fakültesi bölümüne kaydınızı yaptırabilirsiniz. Bu bölüme girmek için Türkiye’de yeterli puan alamayan öğrenciler, Kosova üniversitesini rahatlıkla tercih edebilirler. Çünkü üniversite, Türkiye’den gelenler için özel statü ve kriterler belirlemiştir. Buna göre Türk öğrenciler, sınavsız olarak tıp fakültesine kayıt olabilmektedirler. Bunun yanı sıra taban puan da aranmamaktadır. Türkçe destekli eğitim ile sanki Türkiye’nin bir kentinde okuyormuş gibi hiçbir şekilde yabancılık hissetmeyeceksiniz.

Kosova üniversitesi tıp fakültesi 6 senedir. Ayrıca dil öğrenmek isteyen kişiler, ilk sene hazırlık okuyarak, lisanlarını geliştirebilirler. Hazırlığın alınması ile birlikte eğitim süresi de 7 seneye çıkmaktadır. Eğitim hayatı boyunca uygulamalı olarak da tıp ilmine dair ayrıntılar öğrenilebilmektedir. Tıp fakültesi bölümüne tahsis edilmiş olan klinik ve laboratuvarlar sayesinde eğitim daha gerçekçi bir hal almaktadır. Bölüm ücretleri 1800 Euro ile 2500 Euro arasında değişiklik gösterirken, bu meblağın son derece uygun olduğunu söylemek gerekmektedir. Üniversite diploması, Türkiye eğitim kurumları tarafından tanınmakta ve kabul edilmektedir. Avrupa için de durum aynıdır. Böylelikle iş bulma şansı artmaktadır.

Kosova, Avrupa’nın en küçük ve en huzurlu ülkelerinden birisidir. Ülkenin geniş bir kesiminde Türkçe konuşulmaktadır. Böylelikle Türkiye’den buraya okumak için gelen öğrenciler, hiçbir sorun yaşamadan eğitimlerine devam edebileceklerdir. Üniversite, barınma konusunda birçok farklı olanak ile dikkat çekmektedir. Okulun yurtları, kalmak için son derece elverişlidir. Bunun yanı sıra birçok ev öğrencilere kiralanabilmektedir. Kiralar da çok ucuzdur.

Kararını veren ve Kosova’da okumak isteyen öğrenciler, Eurostar yurtdışı eğitim danışmanlığı sayesinde sürecin hızlı bir biçimde başlamasını sağlayabilirler. Mevcut kurum, en başından başlamak üzere kayıttan itibaren yanınızda olacaktır. Kayıt için gereken evrakları tamamlamanızın ardından, kurum diğer işlemler için hareket geçmektedir. Kosova ile Türkiye arasında vize söz konusu değildir. Bu sayede tek bir pasaport ve diğer evraklar yeterli olacaktır. Kosova’da nerede kalınacağını belirleme noktasında sizden görüş aldıktan sonra yerleştirme işlemleri buna göre yapılacaktır. Diğer bürokratik süreç için gereken evraklar da, Eurostar sayesinde çok kısa bir süre içinde temin edilecektir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!