Kosova’da Üniversite Fiyatları

Kosova’da Üniversite Fiyatları

Öğrencilerin tecrübe ederek eğitim almalarını sağlayan Kosova üniversitelerinin taban puanları bulunmuyor. Bu anlamda ülkemizden lise mezunlarının sınava girmeden üniversitelere dahil olmaları mümkün. Lise ya da meslek liselerinden yana mezun olan öğrencilerin diplomalarını temin ederek ilerlemeleri esas alınıyor. Aynı zamanda Kosova da üniversite fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Öyle ki ülkemizde olduğu gibi belirli harç bedellerinden yana eğitimin alınması mümkün olmakta. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçenlerin üniversitelerin fiyatlarına yönelik detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanmakta. Öyle ki;

  • Üniversitelere ve bölümlerine bağlı olarak fiyat aralıkları değişiklik gösteriyor.
  • Eğitimin verileceği dil dahi harç bedellerini etkilemekte.
  • Genel anlamda 1800 Eurodan başlayan fiyatlarla bölümlerin sunulması söz konusudur.
  • 2500 Euroya kadar karşınza çıkacak olan bedellerin başta ödenmesi gerekmekte.

Kosova da üniversite fiyatları Avrupa standartlarına göre eğitim vermesine rağmen ekonomik tutulmakta. Aynı zamanda Avrupa yaşam faaliyetleri için de öğrencilerin yüksek bütçeler ayırmaları gerekirken Kosova’da bu sorun ortadan kalkıyor. Makul fiyatlardan öğrencilerin geçim sağlamaları söz konusudur. Uygun fiyat aralıklarından konaklama ihtiyaçlarına yönelik alternatiflerin sunulması söz konusudur. Akabinde ulaşım imkanlarında da makul fiyatlara yer verildiğini göreceksiniz. Hem eğitimde yenilikçi ve çağdaş prensiplere sahip olması hem de ekonomik fiyatlara yer verilmesi Kosova’da ki üniversitelerin günümüzde ilgi görmesine etki etmekte. Ülkemizden öğrencilerin ise taban puanı aranmamasından dolayı tercih ettiklerini belirtmeliyiz.

Kosova Üniversitelerinde Diller Nelerdir?

Kosova da üniversite fiyatları baştan da belirttiğimiz gibi dile bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bunun için de başta üniversite ile bölümlerin dışında dil alternatiflerine de göz atmakta fayda var. Örneğin Türkçe destekli olarak karşımıza Priştine Universum Üniversitesi çıkıyor. Ancak sadece hukuk, mimarlık ve inşaat bölümlerinden yana Türkçe destekli eğitime yer verilmesi söz konusudur. Devamında yer alan diğer üniversitelerin de bölümlere bağlı olarak dil seçeneklerini sunmaları esas alınmıştır. Danışmanlıklar bu konuda da bilgi sahibi olabileceğiniz en doğru yerlerdir. Sonuç olarak;

  • Genel anlamda Arnavutça olacak şekilde derslere yer veriliyor.
  • Sırpça ve Hırvatça olacak şekilde de dil seçeneklerini sunan okullar mevcut.
  • Boşnakça’nın dahi bu dil alternatifleri arasında olduğunu göreceksiniz.
  • Son olarak çoğu hazırlık dersinde İngilizce temel alınmakta.

Özellikle yurt dışında kariyer imkanlarına yer verecek olan öğrencilerin İngilizce tercihlerinde bulunmalarında fayda var. Öyle ki mezun olanların elde edecekleri diplomaların tanımlı olacaklarını söylemeliyiz. Bu sayede ülkemizden öğrencilerin de Türkiye’de iş imkanlarına yer vermeleri mümkün. Diğer yandan yurt dışında kariyer yapmayı hedefleyenlerin de avantajlı olacakları açıktır. Tanımlı olan diplomalar sayesinde diledikleri ülkelerden kariyerlerine yön vermeleri sağlanacaktır. İsteyenlerin bölüme yönelik master eğitimi alarak da daha avantajlı olması söz konusudur.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!