Kosova'da Türkçe Üniversite

Kosova’da Türkçe Üniversite

Kosava’da yer alan üniversitelerin çeşitli dil alternatiflerinden eğitim verdiklerini baştan belirtmek gereklidir. Üniversitelerin bölümlerine bağlı olarak dil seçenekleri değişiklik göstermekte. Hatta dile bağlı olarak kimi üniversitenin harç bedelleri farklılık gösteriyor. Öyle ki genel anlamda Arnavutça ile Sırpça olacak şekilde eğitimlere geçilmekte. Bunun akabinde Boşnakça, Hırvatça ve İngilizce olacak şekilde de ayrı bölümlere ev sahipliği yapılmakta. Kosova da Türkçe üniversite okumak isteyenlere de bu anlamda çeşitli üniversite ile bölümlerin sunulması söz konusudur. Örneğin Priştine Universum Üniversitesi’nin;

  • Türkçe destekli bölümleri ile ülkemizden öğrencilerini karşılaması söz konusudur.
  • Hukuk fakültesi ile bölümlerinin bu anlamda sıklıkla tercih edildiğini belirtmeliyiz.
  • Mimarlık derslerinin de Türkçe olarak verildiğini göreceksiniz.
  • Son olarak inşaat bölümünde de Türkçe destekli eğitim benimsenmiştir.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçen öğrencilerin üniversiteleri analiz etmeleri zor değil. Gerek fakültelerin gerek bölümlerin gerekse dil seçeneklerinin incelemelerine geçiliyor. Kosova da Türkçe üniversite eğitimi almak isteyenler için de alternatiflerin sunulması söz konusudur. Öyle ki çeşitli üniversiteler ile bölümlerine yönelik ayrı ayrı detaylar aktarılmakta. Öğrencilerin bu detaylardan sonra Priştine Universum Üniversitesi’nden yana seçim yaptıklarını göreceksiniz. Sadece Türkçe destekli olması değil bunun yanı sıra makul harç bedellerinden de dikkat çekiyor.

Kosova Üniversitelerinin Taban Puanı Nedir?

Kosova da Türkçe üniversite eğitimlerine yer vermek isteyen öğrencilere herhangi bir sınav şartı sunulmuyor. Yani lise mezunlarının sınava girmeden de üniversitelere kayıt olmaları mümkün olmakta. Sınav olmadığı için herhangi bir taban puana da sahip olmadıklarını göreceksiniz. Puan sistemine göre öğrenci kabul etmeyen üniversitelere yer veriliyor. Bu avantajlı özelliklerinden dolayı da Kosova’da ki üniversitelerin bir hayli ilgi gördüğü açıktır. Bunların akabinde makul fiyatlardan öğrencilerin Avrupa standartlarında eğitim almaları sağlanmakta. Eğitim sistemi olarak;

  • Bölümlere göre başta hazırlık derslerinden ilerlemeniz gereklidir.
  • Hazırlığı geçen öğrencilerin teoride bilgi sahibi olmaları söz konusudur.
  • Teorik bilgilerin pekişmesi adına pratik uygulamalara geçilmekte.
  • Gerekli ekipmanlar ve ortamlar sayesinde pratikte eğitime yer verilmekte.

Aşamalı olacak şekilde kalıcı bilgi prensiplerine göre hareket ettikleri açıktır. Üstelik bu aşamalar sırasında Türkçe destekli olacak şekilde eğitimlere yer veriliyor. Bölümlere yönelik ise 1800 Eurodan başlayan fiyatlarla kayıt işlemlerine geçilmesi söz konusudur. Öğrencilerin makul fiyatlardan eğitim dışında sosyal imkanlara da yer ayırmaları mümkün. Öyle ki konaklama, yeme – içme ve ulaşım gibi seçeneklerin de göz önünde bulundurulması önem arz ediyor. Bu konularda öğrencilerin danışmanlıklara yer vermesinde fayda var. Anlaşmalı olunan konaklama merkezleri ve ulaşım seçenekleri ile ilerlemek zor değildir. Herhangi bir hataya yer vermeden vize işlemlerinin dahi tamamlanması esas alınmakta.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!