Kosova Üniversiteleri Türkçe Eğitim Dilinde Verilen Bölümler

İngilizce Eğitim Veren Bölümler

Türkiye’de liseden mezun olan birçok kişinin hayallerini süsleyen bölümlerden olan; hukuk, inşaat Mühendisliği ve Mimarlık Fakültesi bölümlerine dilerseniz hiçbir sınav şartı veya bununla ilgili ekstra bir şart olmadan kayıt olabilirsiniz. Türkiye’deki öğrencilerin büyük bir çoğunluğu oldukça zorlu bir maraton şeklinde geçen sınavlar nedeniyle, istedikleri bu bölümlere rahatlıkla gidememekte ve gelecekleri de bu açıdan oldukça olumsuz etkilenmektedir. Ancak Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı aracılığı ile, Kosova Priştine Universum Üniversitesi’nde; sınavların hiçbirisine girmeyerek kayıt olabilirsiniz. Kosova Üniversitesi Hukuk Fakültesi kaydınızı gerçekleştirerek genel hukuk alanında eğitim almaya başlayabilirsiniz. Buradaki tüm dersler dünya üniversitelerinde gösterilen derslerle aynı olup, gerek transkript açısından gerekse de mezuniyet açısından hiçbir fark bulunmamaktadır. Yaklaşık olarak 40 binden fazla öğrenci; kendi ülkelerinde gerçekleştiremedikleri meslek hayallerini, bu üniversitede gerçekleştirmekte ve böylece hayallerinin peşinden koşabilme imkanına kavuşmaktadır.

Doğu Avrupa’daki en çok tercih edilen üniversitelerden bir tanesi olma özelliğini gösteren Kosova Priştine Universum Üniversitesi, iyi bir eğitim olanağının yanı sıra, sosyal alanlarda daha birçok fırsatı siz değerli öğrencilere sunmaktadır. Kosova Üniversiteleri İngilizce eğitim dilinde verilen bölümler içerisinde olan bir diğer alanda; Mühendislik alanıdır. Mühendislik Fakültesi içerisinde mevcut bulunan; inşaat mühendisliği ve mimarlık bölümleri ile İngilizce destekli eğitim alarak dil alanında hiçbir şekilde zorlanmadan 4 yılınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Bu üniversitenin eğitim dili; Arnavutça ve İngilizce temel olmak üzere aynı zamanda İngilizce dahildir. Ayrıca şehirdeki birçok kişinin İngilizce konuşması nedeniyle hiçbir şekilde zorlanmadan Sosyal hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Kosova Üniversitesi priştine Universum Üniversitesi’nin İngilizce dilinde eğitim vermesinin avantajları nelerdir ?

Yurtdışında üniversite eğitimi almak için giden tanıdıklarınız varsa, mutlaka onların özellikle de eğitim dili konusunda sürekli şikayet ettiklerini ve bu durumun eğitimlerini çok olumsuz etkilediğini duymuşsunuzdur. Ancak Kosova Üniversitesi’nin sunmuş olduğu imkanlardan bir tanesi olan İngilizce destekli eğitim verilmesi, bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Vize ve finallerin bile yabancı dilde olduğu bir çok Avrupa ülkesinde, böyle bir avantajın olması adeta büyük bir fırsat olarak görülebilecek bir potansiyele sahiptir. Elektrik teknikerliği veya inşaat teknikerliği gibi üniversitelerin Meslek Yüksek okullarında eğitim gören tüm öğrenciler, lisans tamamlama gibi sınavlara ihtiyaç duymadan ve hiçbir şart olmadan mühendislik ve Mimarlık fakültelerine geçiş yapabilirler. Mimarlık fakülteleri Kosova Üniversiteleri İngilizce eğitim dilinde verilen bölümlerden olduğu için, hiç zorlanmadan okulu tamamlayıp diplomanızı alabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak Kosova Üniversitesi dünyadaki diğer birçok üniversite ile anlaşmalı olduğu için öğrenci ve öğretmen değişiklikleri yaparak vizyoner tutumunu ön plana katmaktadır. Kosova Üniversiteleri İngilizce eğitim dilinde verilen bölümler’ e kayıt olmak için bizimle irtibata geçebilir veya web sitemizi inceleyebilirsiniz.

 

Kosovada Üniversite Eğitimi Almak

Birçok kişi Kosova’yı 1999 yapımı Er Ryan’ı Kurtarmak filmindeki katılımından tanıyor. Ama ulusun da bir zamanlar Yugoslavya’nın bir parçası olduğunu biliyor muydunuz? Eskiden Kosova olarak bilinen bu ağırlıklı olarak Arnavut bölgesi, 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını kazandı. Bu, ülkenin bazı bölgelerinde bir miktar direnişe yol açsa da, genel olarak Kosova halkı ülkelerini yeniden inşa etme yönünde büyük adımlar atıyor. Üniversite eğitimi, Kosova halkının başarılı olmasına yardımcı olmanın anahtarıdır.

Çoğu öğrenci, güvenlik endişeleri nedeniyle çoğu zaman kapalı olmalarına rağmen, Kosova’daki üniversitelerde okumayı tercih ediyor. Ancak, kabulünüz reddedilmiş olsa bile, yine de bir üniversiteye başvurmaya değer. Ayrıca, birçok öğrenci yurtdışında ya Sırbistan’da ya da komşu Arnavutluk’ta eğitim almayı tercih ediyor. Bunun nedeni, sınırlarının Kosova’nın hemen dışında olması ve Kosova’daki huzursuzluk zamanlarında yurtdışında daha kolay eğitim alabilmeleridir. Yine de paranız ve motivasyonunuz varsa Kosova’da üniversite eğitimi için başvurabilir ve barış zamanlarında sınıflarınıza gidebilirsiniz.

Yurt dışında okumak isteyen Kosovalılar zorlu bir başvuru sürecinden geçmelidir. İlk olarak, lise müdürlerinden bir tavsiye mektubu almaları gerekir. Buradan, başvuru ücreti ile birlikte gitmek istedikleri üniversiteye doğrudan başvurmaları gerekir. Yurt dışında bir üniversiteye kabul edilirlerse, burs ve burs sağlayıcılarından referans mektupları için başvurmaları gerekir. Tüm bu çalışmalardan sonra, güvenlik endişeleri veya yanlış yönetilen öğrenim fonları nedeniyle öğrencilerin kabulü reddedilebilir. Ancak, yeterli sayıda insan üniversitede bir yer için başvurursa, sonunda başvuran herkes için yeterli alan olacaktır.

Ne yazık ki Kosovalıların çoğu, ülkelerinde devam eden çatışmalar nedeniyle ortaokuldan sonra okumak için başka bir yol bulmak zorunda kalıyor. Savaş, Arnavutların Sırbistan’dan bağımsızlık istedikleri 1998 yılında başladı. O zamandan beri, savaş ve yerinden edilme nedeniyle 100 binden fazla insan öldü. 1998’den sonra birçok okul kapalı kaldı ve birçok gencin yurtdışında veya çevrimiçi kurslar aracılığıyla eğitim aramasına neden oldu. Bu kurslar, üniversite kurslarına gidemeyenler için ek öğrenme sağlarken, eğitim almak isteyen herkes için hala yeterli değil.

Kosova’da çatışmalar devam ederken, birçok eski öğrenci üniversiteden mezun olduktan sonra eve dönmemeyi tercih ediyor. Bunun yerine, güneye, iş olanaklarının daha iyi olduğu ve yaşam giderlerinin eve göre daha düşük olduğu Yunanistan veya İtalya gibi ülkelere taşınıyorlar. Bu, savaşın talihsiz bir yan ürünüdür; eğitim almak isteyen eski öğrenciler ülkelerini terk edebilir, ancak başkaları da eğitim istemedikleri için ayrılmalarını sağlar. Neyse ki, uluslararası okullar, yerel öğretmenler evde devam eden çatışmadan kurtulurken, İngilizce veya diğer dersleri öğretmek isteyen yabancı öğrencileri getiriyor.

Çoğu Kosovalı’nın eğitim alabilmek için evden uzakta bir süreyi feda etmeye istekli olması cesaret verici. Kosova’da Üniversite Eğitimi, mezunlara evde eğitim alarak veya sadece çevrimiçi kurslarla kazanamayacakları değerli yaşam deneyimleri sağlar. Eski öğrenciler savaş sırasında eve gitmek veya yurtdışında yüksek öğrenim görmekle ilgili hikayeler paylaştıkça, diğerlerinin üniversite eğitiminin riske değer olduğuna karar vermesi daha kolay olacaktır – özellikle de mezunların çoğu diplomalarını bitirdikten sonra başarılı işler bulduklarından.

 

Kosova’da Eğitim Avantajı

Çoğu insan, genç oldukları andan itibaren talimat ve deneyim yoluyla öğrenir. İnsanların öğrenmesinin en etkili yollarından biri okullardadır. Okullar, insanların birey olarak gelişmesine yardımcı olmak için her türlü konuyu öğretir. Ancak eğitimle ilgili birçok sorun var; özellikle, okullardaki eşitsizlik yaygındır. Herkesin farklı öğrenme stilleri ve yetenekleri vardır, bu da öğretmeyi imkansız olmasa da zorlaştırabilir. Öğretmenler de genellikle fazla çalışır ve düşük ücret alır, bu da etkili bir şekilde öğretmeyi zorlaştırır. Aynı zamanda, parası olan öğrenciler veya iyi eğitim için yeterince çabalayan ebeveynleri çoğu zaman tüm beklentilerin ötesinde başarılı olurlar. Tüm öğrencilerin başarılı olmak için eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamak istiyorsak, bu konuları anlamak çok önemlidir.

Son zamanlarda, eğitim düşük gelirli öğrenciler için daha eşit hale geliyor. Öğretmenlerin artık öğrencilerine odaklanmak için daha fazla kaynağı ve zamanı var. Ayrıca, müfredat tasarımında öğrenci girdisi yerine öğrenci başarısına daha fazla odaklanılır. Bu değişim, teknoloji zaman içinde daha erişilebilir ve maliyetli hale geldikçe anlamlıdır. Bu eğilim, eğitim için daha fazla zaman ayırdığı için düşük gelirli öğrenciler için harika. Ancak, düşük gelirli öğrenciler arasında yanlış beklentilere yol açabileceğinden, bu değişikliklerin farkında olmak önemlidir.

Düşük gelirli birçok öğrenci, yoksulluk veya engellilik gibi sorunlar nedeniyle erken yaşta geride kalır. Bu öğrenciler genellikle okulda arkadaş edinemezler ve başarılı olabilecekleri derslerden başarısız olurlar. Zamanla bu, kişinin iş fırsatlarını hat boyunca sınırlayan zayıf bir eğitim kariyer yoluna yol açar. Bu sorunla mücadele etmek için, öğrenciler artık eğitim söz konusu olduğunda ayrıcalıklarının daha fazla farkına varıyorlar. Ayrıcalık bilinci, insanların toplumla ilgili sorunları erkenden tanımlamasına ve çözüm aramasına olanak tanır. Bu şekilde, mevcut siyasi iklim, sistem tarafından haklarından mahrum bırakıldığını hisseden düşük gelirli bireyler tarafından besleniyor. İnsanların bu motivasyonlar nedeniyle #WholeLivesMatters ve Black Lives Matter gibi siyasi hareketlere katılma olasılıkları artık çok daha yüksek. Düşük gelirli bireylerin dikkat eksikliğinin okulda ve hayatta başarı eksikliğine yol açtığını fark ettikleri açıktır.

Eğitimciler de okullardaki eşitsizlikle mücadelede çok daha etkili hale geliyorlar. Birçok öğretmen, sadece ödevleri atar ve öğrencilerinin herhangi bir yardım almadan başarılı olmasını beklerdi. Öğretmenler için iyi sonuç veren ideal bir dünyada, sonuçta öğrenciler okuldaki başarılarından veya başarısızlıklarından kendileri sorumludur. Bununla birlikte, düşük gelirli öğrencilerin malzemeleri karşılayamadığında veya dersleri geçmelerine yardımcı olacak kadar özen gösteren ebeveynleri olmadığında bu yaklaşımın etkinliği sınırlıdır. Bu tür senaryolarda, düşük gelirli öğrenciler mesleklerinde veya akademisyenlerinde asla daha iyi olamazlar. Eğitimciler artık düşük gelirli öğrencilerin okulda başarılı olacaklarsa dersler sırasında ekstra yardıma ihtiyaçları olduğunu anlıyorlar. Sonuç olarak, bu dersler hem öğrenci hem de öğretmen için çok daha ilgi çekici.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!