Kosova Üniversiteleri Bölümleri

Kosova Üniversiteleri Bölümleri

Kosova Priştine Üniversitesi ile alacağınız eğitim, Türkiye’de olduğu gibi İngilizce diliyle veya Arnavutça, Sırpça, İngilizce dillerinde olacaktır. Henüz Kosova’ya gitmeden önce seçeceğiniz bölüm sayesinde hiçbir şekilde sınava girme zorunluluğu bulunmadan üniversiteye gitmeniz sağlanıyor. Bu süreçte Kosova Üniversiteleri bölümleri de direkt olarak on binlerce öğrencinin bünyelerinde öğrenim görmesine imkan tanıyor.

Sadece 1800 ila 2500 Euro arasında ders ücretlerinin bulunuyor olması ve eğitimin sonunda 2 ila 6 yıllık bölümlerin diplomalarını alabiliyorsunuz. Diş hekimliği, veterinerlik, hukuk, mimarlık gibi son derece farklı alanlarda verilen eğitimin de kalitesi her zaman için geçerliliğini koruyor. Son dönemde özellikle uygun fiyatları nedeniyle bu alanda girişimlerde bulunulmaya başlanmıştır.

Kosova Üniversitesi’nde Bulunan Bölümler

Toplamda 71 bölümünde yer aldığı Kosova Üniversitesi bünyesinde özellikle hukuk ve mimarlık fakülteleri için Türkiye’den çok sayıda öğrencinin Kosova’ya gittiği biliniyor. Kosova Üniversitesi bölümleri hem kaliteli eğitim alma imkanı tanınıyor olması hem de her zaman için uygun fiyatlarla ve sınavsız bir şekilde okuma olanağı sağlaması nedeniyle dikkat çekmeye devam ediyor. On binlerce kişiye verilen eğitimin kalitesinin düşmemesi sağlandığı gibi, her zaman için farklı bölümlerle ilgili kayıtların gerçekleştirilmesini sağlanıyor. Sadece Türkiye’den değil, diğer ülkelerden Kosova Üniversitesi’nde okumak için gidenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Bu durum başta hukuk, mimarlık ve inşaat bölümleri olmak üzere, tıp, diş hekimliği gibi bölümler için de ders almayı sağlıyor.

Her zaman için 1800 Euro ila 2500 Euro değerlerinin aralıklarında verilen hizmetten yararlanabilir, üniversitede derslerinizi diğer ülkelerde de geçerli olacak şekilde alabilirsiniz. Özellikle sınavsız bir şekilde derslere katılma olanağı sağlanıyor olması, Kosova Priştine Üniversitesi bünyesinde özel olarak birbirinden farklı olanaklardan yararlanmayı sağlıyor. Türkiye’den her yıl Kosova’ya giden öğrencilerin değerlendirdikleri bölümlerin sayısı 71 olarak açıklanmıştır. Bu bölümlerin bulunduğu fakülte sayısının ise 15 olması, her zaman için uzmanlar tarafından verilen eğitimlerin on binlerce gencin gelecekte iş sahibi olmasına imkan tanıyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı güvencesiyle, hangi bölümün ve fakültenin kaliteli olduğuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşmanız sağlanıyor. Aşağıda bulunan bölümler, en çok ilgi gösterilen ve on binlerce öğrenci tarafından katılım sağlanmış olan bölümlerdir;

 • Felsefe
 • Etnoloji ve kültürel antropoloji
 • Matematik
 • Coğrafya
 • Kimya
 • Fizik
 • Biyoloji
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Pedagoji
 • Psikoloji
 • Sosyoloji
 • Siyaset bilini
 • Tarih
 • Endüstri mühendisliği
 • Bitki koruma
 • Fidancılık
 • Veterinerlik
 • Hayvansal biyoteknoloji
 • Agroekonomi
 • Yenilenebilir enerji sistemleri
 • Mekatronik

Her ülkede geçerli olan, denklik şartlarına uygun şekilde belirlenmiş Kosova Üniversiteleri bölümleri sayesinde eğitim görebilirsiniz. İngilizce destekli olarak verilen derslerin de bulunuyor olması, her zaman için büyük bir öneme sahip olan üniversite bölümlerinin değerlendirilmesini sağlıyor.

 

Kosovada Üniversite Okumanın Avantajları!

Üniversite, Kosova’daki en yüksek eğitim biçimidir. Genel konuları öğretmeye ek olarak, üniversiteler çok çeşitli özel kurslar sunar. Kosova’daki üniversitedeki öğrenciler, eğitim kursları olarak Arnavutça, Boşnakça ve İngilizce arasından seçim yapabilirler. Priştine Üniversitesi 2001 yılında kapılarını açtığından beri, ulusal birlik ve bütünleşmenin önemli bir destekçisi haline geldi. Kosova’da giderek artan sayıda genç üniversiteye gidiyor ve akademik programların sayısı da artıyor.

Kosova’da üniversite, otuz beş yaşına kadar tüm vatandaşlar için ücretsiz ve zorunludur. Öğrenciler derslerini ve eğitmenlerini seçme özgürlüğüne sahiptir. eğitmenler, tüm öğrencilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için sınıflarının zorluk seviyesini de seçebilirler. Ayrıca, her üniversite öğrencisinin ödevlerinde ve ders çalışmasında kendilerine yardımcı olan atanmış bir öğretmeni vardır. Tüm bu seçim ve yardım, üniversiteyi Kosovalı gençler için çok popüler bir eğitim yolu haline getiriyor.

Kosova’daki üniversitedeki öğrencilerin çoğu derslerinde başarılı olmak için çok çalışıyor. eğitmenler öğrencileri için yüksek standartlar belirler, bu nedenle çoğu öğrenci kendini zorlanmış hisseder ve kendilerinden yüksek beklentileri vardır. Ayrıca, Kosova’daki gençlerin çoğu akademisyen olmak istiyor; bu, çoğu öğrencinin ders çalışırken kendileri için yüksek standartları korumasına yardımcı olur. Ayrıca, Kosova’daki üniversitedeki öğrenciler, ödevlerinde kendilerine yardımcı olacak çalışma grupları aramaya teşvik edilir. Tüm bu önlemler, çoğu öğrencinin üniversitede başarılı olmasını sağlar.

Ne yazık ki, Kosova’da üniversite okumanın bir dezavantajı, öğrenim ücretinin oldukça yüksek olmasıdır. Çoğu kurs 2 yıllık veya 4 yıllık bir derece gerektirir, bu nedenle gençlerin bir lisans programına kaydolmadan önce iki veya dört yıllık kursları tamamlamaları gerekir. Ayrıca, Priştine Üniversitesi’ndeki derslere katıldığınız her dönem için ek bir ücret alınır. Priştine Üniversitesi’nden hem lisans hem de yüksek lisans derecesi almak istiyorsanız, bu maliyet hızla artabilir. Birçok genç için okul için ödeme yapmak bir seçenek değildir; öğrenim masraflarını karşılayamazlarsa okulu bırakmak zorunda kalırlar.

Kosova’da üniversite okumak birçok genç için heyecan verici bir yolculuk olabilir. Bununla birlikte, bu eğitim biçimi, yüksek öğrenim maliyetleri ve akademisyen olmayanlar için zor kurslar nedeniyle yalnızca zenginler arasında popülerdir. Bir yüksek öğrenim kursuna devam etmekle ilgileniyorsanız, Priştine Üniversitesi’ne kaydolmadan önce Bosna veya Hırvatistan gibi eğitimin o kadar pahalı olmadığı diğer bölgeleri düşünün!

 

Kosova ve Eğitimin Öncülüğü

Kosova, Sırbistan’ın güneyinde özerk bir ildir. 1999’da Yugoslavya’daki savaşlar sona erdiğinde, Kosova bağımsız bir ulus oldu. Ancak birçok ülke Kosova’yı hala Sırbistan’ın bir parçası olarak görüyor. Bu, özellikle eğitim söz konusu olduğunda geçerlidir. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’dan Kosova’da okullar ve üniversiteler hala hükümet tarafından yönetiliyor. Birçok insan bu konuda güçlü duygulara sahip ve bu konuda BM’ye ve diğer uluslararası kuruluşlara şikayette bulundu. Kosova’da eğitim yavaş yavaş Sırbistan’dan bağımsız hale geliyor, ancak kesinlikle henüz orada değil.

Hükümet, 2008 yılında Kosova’nın eğitim sistemini Sırbistan’dan bağımsız hale getirmeye karar verdi. Bu, Kosova’daki tüm eğitim kurumlarının Sırp hükümetinden bağımsız olmasına izin verdi. . Şu anda, Sırbistan’dan bağımsız sadece birkaç okul ve üniversite vardı. Zamanla, daha fazla okul ve üniversite bu listeye katılarak Kosova’nın eğitim sistemine Sırbistan’dan çok fazla bağımsızlık kazandırdı. Kosova hükümeti tarafından işletilen bu kadar çok eğitim tesisine sahip olmak, öğrencilere daha fazla seçenek sunmakta ve devlet dairelerinde görülen yolsuzluk miktarını azaltmaktadır. Ancak bazı insanlar hala okulların Sırp bayrağı altında yeterince verimli çalışmadığını söylüyor.

Kosova’daki öğrenciler çoğunlukla etnik Arnavut. Bu, okullara gidenlerin çoğunun Arnavut olduğu anlamına gelir. Arnavutluk’ta yaşayan yaklaşık %90 etnik Arnavut ile karşılaştırıldığında, Kosova nüfusunun yaklaşık %99’u etnik Arnavuttur. Etnik Arnavut öğrencilerin tamamı Kosova’da hükümet tarafından işletilen okullara gidiyor. Ayrıca yabancılar tarafından işletilen ve çoğunlukla etnik Arnavut öğrencilere eğitim veren yaklaşık 150 uluslararası okul var. Bu okullar, çocuklarının iyi bir eğitim almalarını, maliyet veya kalite sorunları hakkında endişelenmeden isteyen varlıklı ebeveynler arasında popülerdir. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da birkaç uluslararası okul bile açıldı. Bu, küresel entegrasyonun harika bir örneğidir- uluslararası işbirliği yoluyla yüksek düzeyde standartlar elde edilebilir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!