Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Kosova, ülke olarak 2008 yılında ilan ettiği tüm değerleriyle birlikte resmi bir şekilde tanınmaya başlanmıştır. Kosova para birimi olarak Euro’yu kullanıyor. Herkes tarafından Avrupa genelinde kullanılan para biriminin seçilmesi çok mantıklı görüldü. Kendi para birimini oluşturması ve kabul ettirmek istemesi halinde, çok düşük bir değerle piyasaya sürmek zorunda kalacaktı. Özellikle parasının ilk dönemlerde çok fazla zorluk yaşayacağını bilen ülkenin Euro birimini kullanması da gelişim açısından son derece avantajlı bir hale geldi.

Kosova para birimi için Türk Lirası veya Ruble gibi değerleri belirlemek yerine, yerel alanda Euro’nun kullanılmasını sağlıyor. Avrupa’nın dört bir yanından ziyaretçilerin sürekli olarak gittiği bir ülke haline gelmesini sağlayan bu durum, zenginleşmeye başlamasının da ilk basamağı oldu. Bayrağını, para birimini ve rejimini yayınlayan ülkenin Türkiye gibi ülkeler tarafından da tanınmasıyla birlikte, güvenli bir yatırım limanı haline gelmesi sağlandı.

Kosova’da Ticaret ve Para Birimi

Kosova’da son dönemde sürekli olarak inşaat sektörüyle ilgili girişimlerde bulunulmaya başlandı. Bu durum diğer sektörlerin doğrudan etkilenmesine yol açıyor. Kosova para birimi olarak belirlediği Euro ile hem yatırımcısının hem de halkının girişimlerini destekliyor. Avrupa başta olmak üzere, diğer ülkelerden gelecek özel yatırımcılarla ülkenin kalkınması desteklenmek isteniyor. Özellikle ticari faaliyetlerin aralıksız bir şekilde sürdürülmesi, ülkeye çok sayıda turist girmesi ve Kosova’nın herkes tarafından tanınması için çalışmalar sürdürülüyor. Genç nüfusun işsizlik nedeniyle mağduriyet yaşamasının önüne geçmek isteyen hükümet tarafından özellikle gençlerin çalışması amacıyla bazı hamlelerde bulunuluyor.

Kosova’ya öğrenci olarak veya diğer sebeplerle gittiğiniz taktirde birimini de resmi birim olacak şekilde kullanmanız gerekecektir. Türk nüfusunun oldukça yüksek olarak tanımlanması nedeniyle Türk Lirası para biriminin geçeceği düşüncesi tamamen yanlıştır. Ülkede alışverişlerde Avrupa’da kullanıma uygun olan ve aynı birimi kullanan ülkelerle kur farkı bulunmayan Euro tercih edilmiştir. Kosova’nın şekillenmesi ve 2008 yılında son halini alması ve resmi bir şekilde özgürlüğünü ilan etmesi de ülkedeki faaliyetlerin önünü açmıştır.

Kosova’ya gitmek isteyenlerin mutlaka Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde özel olarak belirlediğiniz işlemleri nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Alışverişler, ülkeye gelen turistler tarafından neler yapılması gerektiği, ürünlerin fiyatları da detaylı olarak açıklanıyor. Bu sayede mağduriyet yaşamaksızın tüm bilgilere net bir şekilde erişebilirsiniz. Temel ihtiyaçların fiyatları ülkede su, elektrik, doğalgaz başta olmak üzere tüm alanlar için kira bedelleri de dahil olmak üzere size bildirilecektir.

Kosova para birimi olarak belirlediği Euro ile iki milyon kişi tarafından ülkede bu birimle yaşamların sürdürülmesine imkan tanıyor. Kişi başına düşen milli gelirin artırılması için çalışmaların sürdüğü bilinen ülkede özellikle bir kişi ayda ortalama 400 Euro ile rahatlıkla geçinebiliyor. Bu durum para birimini oldukça önemli bir değere taşırken, aynı zamanda ülkenin ucuz olduğunun da anlaşılmasını sağlıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!