Kosova Öğrenci Rehberi Yaşam ve Giyim Gıda Beslenme Masrafları

Kosova Öğrenci Rehberi Yaşam ve Giyim Gıda Beslenme Masrafları

Kosova’da öğrencilerin yaşamını destekleyen en önemli unsurların başında, direkt olarak uygun fiyatlar belirlenen gıda, kira ve seyahat ücretleri geliyor. Ayrıca Priştine Üniversitesi gibi on binlerce kişinin üst düzey eğitim aldığı okulda yıllık ücret olarak 1800 ila 2500 Euro arasında ödeme değeri belirlenmiştir. Kosova öğrenci rehberi yaşam ve giyim gıda beslenme masrafları göz önünde bulundurulduğunda bir öğrenci aylık 300 ila 400 Euro arasındaki tutarla çok rahat bir şekilde geçinebilir.

Öğrencilerin yurtdışından gelmeleri durumunda kendilerine para gönderecek olan yakınlarına ek olarak, pek çok farklı iş kolunda kendilerine iş bulup çalışmaları mümkündür. Genç nüfusun çok büyük bir bölümünün öğrenci olması nedeniyle, aynı zamanda bir işte çalışmadıkları görülüyor. Bu nedenle çok fazla sektörde personel ihtiyacı bulunuyor. Lüks bir şekilde öğrenciliğinizi sürdürmek için, yüksek maaşlar veren iş dahi bulabilirsiniz.

Kosova Üniversitesi

Kosova’da yaşayacak olan öğrencilerin özellikle sağlık, gıda ve kira giderleriyle ilgili herhangi bir bilgisi olmadan ülkeye seyahat etmesi doğru olmayacaktır. Bu süreçte Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilir ve detaylı bir şekilde her türlü duruma dair bilgi edinebilirsiniz. Hangi ürünün ne kadar olduğu, benzin fiyatları, araç fiyatları, kiralar, ev fiyatları, giyim ve beslenme masraflarının ortalamasını öğrenebilirsiniz. Her zaman için hem öğrencilere hem de Kosova’da yaşamak isteyen ailelere yardımcı olan uzmanların bulunduğu kurum sayesinde danışmanlık hizmetini güncel bilgilerle alabilirsiniz.

Kosova’da yaşamak isteyen bireylerin hangi bölgelerde kalacakları, evlerinin kaç metrekare olduğu, ne kadar kira ödeyecekleri ve aylık masraflarının yaklaşık ne kadar olacağı öngörülüyor. Araç almak isteyenler, ev almak isteyenler için bölgelere göre ortalama fiyatlar hakkında da bilgi edinmeleri sağlanıyor. Kosova öğrenci rehberi yaşam ve giyim gıda beslenme masrafları bir öğrenci için aylık yaklaşık olarak 300 Euro tutuyor. Bu ortalama, öğrencinin tek kişi olarak yurtta mı yoksa evde mi kalacağına bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik gösterebiliyor. Kosova’da yaşamak isteyen öğrencilerin özellikle muz, elma, ekmek, su gibi pek çok gıdanın 1 Euro civarında olması sayesinde aylık yüzlerce Euro harcama yapmadan eğitim görmeleri mümkündür.

Ortalama Kira Ücretleri

Kiraların ortalaması 150 ila 250 Euro arasında, kaç metrekare ve kaç oda bir dair tutmak istediğinize bağlı olarak değişiyor. Özellikle Kosova Üniversitesi çevresinde olan konutlarda çok sayıda öğrencinin bulunmasına rağmen çok yüksek fiyatlar belirlenmemiş olması, her zaman için okula ulaşım ücreti ödemeden gidip gelmenizi sağlıyor.

Kosova’nın her bölgesinde toplu taşıma araçlarını ve kiise araçları kullanabileceğiniz alanlar oluşturulmuştur. Bu sayede kendi arabanızla, motorunuzla, bisikletinizle seyahat edebileceğiniz gibi, toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Ülkede toplu taşımada otobüs ücreti 0,40 kuruştur. Taksilerin kilometre başına ödenmesi talep edilen tutarı ise 0,50 Euro olarak belirlenmesi, seyahatin çok uygun fiyatlarda olmasını sağlıyor. Kosova öğrenci rehberi yaşam ve giyim gıda beslenme masrafları öğrencilerin rahatlıkla geçinebilecekleri şekilde yurtlarda veya kendi evlerinde kalmaları için ortalama 100 Euro masraf farkı ortaya çıkıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!