Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Kosova’da insanların din yapısı ve sosyal özellikleri açısından 600 yıllık Osmanlı hakimiyeti ile doğal olarak Türkiye’nin herhangi bir bölgesine yakın hale gelmesi sağlanmıştır. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri ile her zaman için Priştine’de belirlenmiş olan namaz vakitleri, Türkiye ile olan saat farkında olduğu gibi bir farka sahiptir. Türkiye’de olduğu gibi, Kosova’da da bazı iş yerlerinin namaz vakitlerinde çalışanlara bu süreçte ibadetlerini yerine getirmeleri için gerekli izni verdiği görülüyor. Sadece Müslüman bireyler için değil, farklı dine mensup olanların da mağdur olmasının önüne geçilerek, herkese benzer imkanlar tanınıyor.

Kosova’da Namaz Vakitleri ve Din

Kosova’da yaşamak isteyen bireylerin özellikle sosyal çevreyle ilgili bilgi edinmek istediği görülüyor. Bu noktada dinin çok büyük bir etkisi bulunuyor gibi görünse de, insanların ötekileştirilmesine neden olacak kadar etkili olmadığını söylemek mümkündür. Halkın çok büyük bir bölümünün Müslüman olduğu biliniyor ve bu noktada insanlara dini sorular sorulmaktan da kaçınılıyor. 600 yıllık Osmanlı kültürü sayesinde esnaflar, işçiler ve halkın herhangi bir noktasındaki bireylerin dini veya ırkı nedeniyle yargılanmadığı görülüyor. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri ile Türkiye’den çok da büyük bir farkla karşılaşmıyor. Aradaki zaman diliminin sadece bir saat değişiklik gösteriyor olması, özellikle bu noktada birbirine yakın sürelerde namaz kılındığı gibi, sahur ve iftar vakitlerinin de yakın olduğu görülüyor.

Ülkenin genel olarak kültürü gereği, halkının %95’inin Müslüman olması ve her bölgede pek çok ünlü caminin ve medresenin yer alması da Türkiye’ye benzer olmasını sağlamıştır. Avrupa’da kalan bir toprak olsa dahi, yoğun bir Hıristiyan Katolik veya Ortodoks etkisi altında kalmamıştır. Bu durum, Türkiye’nin Anadolu’da bulunan herhangi bir şehrinde yaşıyormuş hissine kapılmanıza yol açıyor. Beş vakit ezan okunması ve namazların pek çok kişi tarafından camilerde kılınıyor olması, din kültürünün de günümüze dek ulaşmasını sağlamıştır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüştüğünüzde özellikle sosyal yapının, ülkenin fiyatlarının ve özel olarak ilgi gören her türlü alanının değerlendirmesini yapabilirsiniz. 2018 yılında yıl ortası olarak kabul edilen Haziran ayının ilk gününde namaz vakitleri şu şekildedir;

Kosova Ezan Saatleri

  • İmsak 02:29
  • Güneş doğumu 04:54
  • Öğle 12:43
  • İkindi 16:46
  • Akşam 20:14
  • Yatsı 22:19

Kosova’da din olarak halkın %95’inin İslam dinini benimsemiş olmasına rağmen özelikle ülke diniyle ilgili bir tanım yapmamışlardır. Bu da ülkenin resmi bir dini olmadığını ve halkın kendi diniyle, birbirlerini ötekileştirmesinin ve mağdur etmesinin önüne geçen bir durumdur. Ülkede Hıristiyan oranının %4, diğer dinlere mensup olanların da %1 civarında olması nedeniyle, dernekler ve kurumlar da dinle ilgili faaliyetlerin her alanda doğru işlemesini destekliyor. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri Priştine dahil tüm şehirler için takvimlerde de yayınlanıyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!