Priştine Universum Üniversitesi Türkçe Eğitim

Priştine Universum Üniversitesi

Eğitim imkanlarına yer vermesinden dolayı Priştine Universum Üniversitesi ülkemizden öğrencilerin tercihi halindedir. Öyle ki diğer okulların İngilizce başta olmak üzere Arnavutça ve Boşnakça gibi çeşitli dillerden eğitimi benimsediklerini göreceksiniz. Sonuç olarak ülkemizden eğitim almak isteyenlerin de başta dil seçeneklerine göz attıklarını söylemeliyiz. Priştine Universum Üniversitesi eğitim imkanlarından kaynaklı önde yerini alıyor. Aynı zamanda okulun köklü olması ve uzman eğitimci kadrosu ile deneyimli öğrenciler tarafından da önerilmesi söz konusudur. 1969 yılından bu yana eğitim veren üniversitenin özelliklerine bakacak olursak;

  • Başta 5 fakülte ile eğitim hayatına başlansa da akabinde 14 fakülteye kadar çıkmıştır.
  • Eğitim dilleri olarak Arnavutça ile İngilizce seçeneklerine de sahip.
  • Dillerinden dolayı Türkiye’den olduğu kadar yurtdışından da öğrencilerini karşılamakta.
  • Uygun harç bedelleri ile de dikkat çektiğini söylemek gereklidir.

Yıllık ödemeler için güncel bilgilerin Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından aktarılması sağlanacaktır. Öyle ki 1800 Eurodan başlayan fiyatlarla seçtiğiniz bölümden eğitim almaya başlayabilirsiniz. Bu anlamda maksimum 2500 Euroya kadar harç bedellerinin sunulması söz konusudur. Priştine Universum Üniversitesi eğitim almak isteyenlerin bölümleri incelemelerinde fayda var. Çünkü birkaç bölümü üzerinden eğitim verdiğini göreceksiniz. Örneğin hukuk bölümü bunlar arasında en çok tercih edilendir. Hemen arkasından inşaat ile mimarlık için de eğitim imkanlarını sunmaya devam ediyor.

Priştine Universum Üniversitesi Kayıt İşlemleri

Kosova üniversitesinden yana eğitim almak isteyen öğrencilerin kayıt aşamalarında avantajlı olacakları açıktır. Nitekim sınav şartına yer verilmeden kayıtların alınması sağlanıyor. Priştine Universum Üniversitesi eğitim için herhangi bir taban puana da yer verilmediğini söylemeliyiz. Lise ya da meslek lisesi mezunlarının sadece diplomalarından yana harekete geçmeleri sağlanıyor. Bunun yanı sıra baştan da söylediğimiz gibi harç bedellerinin yatırılması önemlidir. Okulun dışında vize işlemlerinde de bir takım belgeler hazırlanmalı. Böylece ulaşım sağlanır ve Kosova’ya yerleşen öğrencilerin eğitim hayatları başlar. Sonuç olarak;

  • 3 – 4 yıl süren bölüm eğitimlerinden üniversite mezunu olabilirsiniz.
  • Lisans yani master yapmak isteyenlere ise 2 yıl eğitim süresi duyurulmakta.
  • Bölümlere göre eğitim süresinin 5 – 6 yıl dahi olduğunu öğreneceksiniz.
  • Yine bölümlere bağlı olarak farklı dil seçeneklerine yer veriliyor.

Priştine Universum Üniversitesi öğrencilerinin danışmanlık sayesinde kayıt işlemlerine başvurduklarını öğreneceksiniz. Eğitim danışmanlıkları sadece üniversiteler için değil öğrencilerin yaşam imkanları için de harekete geçiyor. Anlaşmalı oldukları yurt ile daire alternatiflerini sunduklarını söylemeliyiz. Öğrenciler ise bütçelerini göz önünde bulundurarak tercihlerde bulunuyor. Bölgenin öğrenciler için uygun fiyatlardan konaklama imkanlarına yer verdiğini belirtmek gerek. Ulaşım ücretlerinin dahi yüksek olmadığını öğreniyoruz. Tüm bu avantajlarından dolayı da Kosova üniversitesinin her yıl yüzlerce öğrenciyi karşıladığını söylemeliyiz.

 

Yurtdışında Türkçe Eğitim Görmek

Türkiye tarih, sanat ve kültür açısından zengin bir ülkedir. Aynı zamanda diğer ulusların gelenekleri hakkında bilgi edinmek isteyen insanlar için de bir destinasyondur. Türk kültürünü anlamak zor bir iş olabilir, ancak yurtdışında anlamak bunu kolaylaştırır. Yurt dışında Türk kültürünü nerede öğreneceğinizi seçmek, ülkede geçirdiğiniz zamandan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlamak için çok önemlidir.

Türk kültürünün en belirgin yönü misafirperverliğidir. Dünyanın her yerinden insanlar, misafirperverliğini ilk elden deneyimlemek için düzenli olarak Türkiye’yi ziyaret ediyor. Birçoğu, oradayken otellerde veya pansiyonlarda kalmayı da tercih ediyor. Buna hem Türkçe öğrenen yabancılar hem de yurtdışında okuyan Türkler dahildir. İkinci grup, orada alabilecekleri daha iyi eğitim nedeniyle genellikle Batı ülkelerinde okumayı seçer. Ancak yine de okul için yurt dışına giderek yabancı bir kültürü deneyimleyeceklerdir.

Türk kültürünü diğer kültürler arasında öne çıkaran şeylerden biri de eğitime ağırlık vermesidir. Hükümet eğitime çok fazla odaklanıyor ve birçok okul devlet tarafından yönetiliyor. Okullarda saygı göstergesi olarak siyah giyinmek hem öğretmenler hem de öğrenciler için yaygın bir durumdur. Bilgiye olan bu saygı, tüm akademik çalışmaları kapsar; Türkiye’de mezuniyet için birçok ders alınması zorunludur ve ağırlıklı olarak bilim, tarih ve edebiyata ağırlık verilmektedir. Bazı kurslar, bir konunun tek bir yönüne odaklanır ve öğrencilerin o konuyu derinlemesine anlamalarını sağlar. Eğitime yapılan tüm bu vurgu, okuryazarlık oranı yüksek, inanılmaz derecede iyi eğitimli bir nüfusa yol açmıştır.

Türk kültürünün bir diğer önemli yönü de tarihini ve geleneklerini nasıl belgelediğidir. Birçok kasaba ve şehirde, tarihi olayları ve karakterleri tasvir eden duvar resimleri veya başka sanat eserleri vardır. Bu, insanların ülkenin geçmişini yalnızca metinden ziyade sanat yoluyla öğrenmelerini sağlar. Filmler, şovlar ve diğer medya biçimlerinin Türk kültürünü küçük değişikliklerle doğru bir şekilde tasvir etmesi de yaygındır. Bu, Türkçe öğrenen yabancıların miraslarını korurken tanıdık bir kültürü deneyimlemelerini sağlar. Tüm bu belgeler, tarihin gelecek nesiller için korunması amacıyla yapılmıştır.

Türk kültürünü yurt dışında öğrenmek, öğrenmeyi çok daha kolaylaştırabilir. Türkçe öğrenen herkes, ülkesinin misafirperverliğinin eşsiz olduğunu kabul eder. Bunun dışında, Türk kültürünü yurtdışında nerede öğreneceğinizi seçmek, öğrenmek istediğiniz kültürel geleneklere kendinizi kaptırmanızı kolaylaştırır. Son olarak, ülkenizin tarihini belgelemek, dünyanın her yerinden insanları sanat, edebiyat ve diğer medya yakınlaşma biçimleri aracılığıyla sizin hakkınızda bilgi edinmeye teşvik eder.

 

Kosova ve Priştine Üniversitesi

Kosova Üniversitesi, Kosova’daki en büyük eğitim kurumudur. Üniversite ayrıca etnik kökenlerine bakılmaksızın Kosova’nın her yerinden öğrenci kabul eden tek üniversitedir. Ayrıca üniversite, öğrencilere öğrenmeyi teşvik eden modern ve rahat bir ortam sağlar. Ayrıca öğrencilere çok çeşitli akademik ve ortak müfredat programları sunar.

Kosova Üniversitesi, Kosova’daki tek devlet üniversitesidir. Arnavutça, İngilizce ve Almanca dillerinde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Tüm lisans programları Gorazdevi ve Mitrovi dajt etehades (MIT) kampüslerinde sunulmaktadır. Buna ek olarak, üniversitede ayrıca temel ve özel tıbbi bakım olanaklarına sahip bir eğitim hastanesi bulunmaktadır. Tüm lisans dereceleri Arnavutça ve İngilizce olarak sunulmaktadır. Buna ek olarak, Arnavutların diğer güney Slav dillerinde eğitimini destekleyen çok dillilik için bir program vardır.

1969’daki kuruluşundan 2014’e kadar, Kosova Üniversitesi “eski Yugoslavya’nın son üniversite projesi… kendisini tüm Kosova nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayacak bir kurum haline getirmek.” Kosova Üniversitesi, kuruluşundan bu yana ilk kez 2014 yılında kapılarını lisans öğrencilerine açmıştır. 87 farklı ana dal.Üniversitenin ana odak noktası, öğrencilerine eksiksiz bir hizmet yelpazesi sağlamak için eğitim, araştırma ve geliştirme, kültür, sağlık ve sosyal hizmetlerdir.

Kosova Üniversitesi’nin canlı bir öğrenci hayatı vardır. Kampüste aktif 20 öğrenci birliği vardır.Ayrıca spor, müzik, drama ve diğer hobiler ve ilgi alanları ile ilgilenen öğrenciler için birçok kulüp bulunmaktadır.Ayrıca çeşitli akademik komiteler de bulunmaktadır. Barınma ve ders programı gibi konularda tüm öğrenciler adına kararlar almak. Ayrıca üniversite, kampüsteki tüm öğrencileri ilgilendiren haberleri ‘M@dja Kombt’ adlı kendi gazetesini yayınlamaktadır.

Kuruluşundan 2014 yılına kadar, yabancı öğrencilerin Kosova Üniversitesi’nde öğrenim görmelerine izin verilmedi. Ancak bu, yarım yıldan uzun bir süre önce Arnavutluk’tan Abdultiqi Arianitolli liderliğindeki öğrenci protestolarıyla değişti. Avrupa Birliği katılım anlaşmaları kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi için Kosova’ya yapılan çok sayıda uluslararası baskının ardından Kosova, Haziran 2014’te Arnavutluk ve Sırbistan’dan Arnavut olmayan birkaç vatandaşa üniversitelerinde eğitim görmeleri için lisans vermeye başladı. Kosova Üniversitesi’ndeki (UofK) yabancı öğrenciler için fırsatlar. UofK Uluslararası Ofisi’nden (UoKIo) alınan bilgilere göre, şu anda dünya çapında 35’ten fazla ülkeden UofK öğrencilerini temsil eden 11 uluslararası öğrenci birliği bulunmaktadır.

Kosova Üniversitesi, dünyanın dört bir yanından akademisyenler ve öğrenciler arasında uluslararası işbirliğini teşvik eden büyük bir eğitim kurumudur. Bu, tüm lisans öğrencileri için rahat bir öğrenme ortamı sağlayan sayısız öğrenci birlikleri, kulüpleri ve akademik komitelerinde açıkça görülmektedir. Kosova Üniversitesi’nin çok dilli politikası, kampüsteki uluslararası akademisyenler ve öğrenciler arasındaki etkileşimi teşvik ederken, aynı zamanda kampüsteki yabancı öğrencilerle etkileşim yoluyla Kosova’daki çeşitli etnik gruplar arasında daha fazla anlayışı teşvik eder.

Puanla
[Total: 2 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!