Kosovada Eğitim Türkçe Eğitim

Kosovada Eğitim Türkçe Eğitim

Türkiye’den lise mezunu olan öğrencilerin üniversite hayatı için Kosova tercihlerinde bulunduklarını göreceksiniz. Öyle ki uygun fiyatlardan, kaliteli eğitim hizmetlerinden ve yaşam imkanlarından kaynaklı bir hayli göz önünde. Özellikle de Priştine Universum Üniversitesi’nin Türk öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edildiğini belirtmek gerekiyor. Bunun temel nedeni ise Kosovada eğitim Türkçe eğitim veren üniversitelerden bir tanesi olmasıdır. Bölümlere bağlı olarak çeşitli dil seçeneklerini sunmaya devam etmekte. Bu anlamda öğrencilerin Türkçe destekli eğitim için bölüm tercihlerinde bulunmaları gerekmekte. Karşınıza çıkacak olan fakülteler ise;

  • Hukuk – Tıp -Mühendislik ve Mimarlık fakülteleri
  • Felsefe ve Matematik – Doğa Bölümleri fakülteleri
  • Fililoji – İktisat – Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Fakülteleri
  • Makina – Ziraat – Sanatlar fakülteleri
  • Yer Bilimleri ve Teknolojileri – Spor Bölümleri fakülteleri
  • Eğitim ve Uygulama Bilimler fakülteleri

Fakültelerin akabinde alana yönelik bölüm tercihlerine gitmeniz gerekmekte. Örneğin tıp fakültesi üzerinden diş hekimliği ya da hemşirelik gibi bölüm alternatiflerine yer verilmekte. Türkiye’den öğrencilerin gerek fakülte gerekse bölümler için dil seçeneklerine göz attıkları açıktır. Kosovada eğitim Türkçe eğitim adına Priştine Universum Üniversitesi’nden hukuk ve mimarlık gibi bölümlerin Türkçe destekli olduğu duyurulmakta. Aynı zamanda bölümlere bağlı olarak fiyatların da duyurulması söz konusudur. Genel anlamda da 1800 Eurodan başlayan fiyatlar ile kayıt işlemlerine geçiliyor. Fiyatların akabinde yine eğitim sürelerinde de farklılıklar meydana gelmekte.

Kosova’da Eğitim Süreleri Nasıl?

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından üniversitelere yönelik detaylı olarak bilgiler aktarılmakta. Öğrencilerin başta danışmanlıklardan yana bilgi sahibi olarak ilerlemelerinde fayda var. Sadece eğitim için değil aynı zamanda yaşam koşulları için de yine görüşmelere geçilmelidir. Sonuç olarak Kosovada eğitim Türkçe eğitim ya da sürelere yönelik bilgi sahibi olabilirsiniz. Öyle ki bölümlere bağlı olarak gerek dil gerek ücretler gerekse sürelerin değişiklik göstermesi söz konusudur. Bu anlamda en güncel bilgilerin de danışmanlıklardan aktarılmasına özen gösterilir. Örneğin süreleri ile alakalı olarak karşınıza çıkacak olan temel detaylar şu şekilde;

  • Öncelikle eğitim süresinin 3 ile 4 yıl aralığında olduğunu söylemek gereklidir.
  • Master eğitimi için de 2 yıl sürelere yer veriliyor.
  • Farklı olarak tıp okuyacak olan öğrencilere 6 yıl sunuluyor.
  • Bölümü olan diş hekimliğinin süresi ise 5 yıldır.

Süreleri fazla olan bölümlerin öncelikle hazırlıklara yer verdiklerini göreceksiniz. Hazırlıklarda da temel olarak İngilizce diline yer veriliyor. Nitekim Türkçe olarak da hazırlık derslerine ev sahipliği yapan üniversiteler mevcut. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlere de danışmanlıkların önerildiği açıktır. Aynı zamanda bölümlerin 1800 Euro ile 2500 Euro arasında fiyatları ile de karşı karşıya kalınıyor. Yine bölüm ücretlerinin temin edilmesi halinde kayıt işlemlerinden ilerlemek mümkün olmakta.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!