Kosova Üniversitesi İstanbul Bürosu

Kosova Üniversitesi İstanbul Bürosu

Türkiye’den öğrencilerin yurtdışı eğitim programlarına katılmak adına danışmanlıklara yer vermesi gerekmekte. Nitekim bu şekilde detaylı bilgi sahibi olmaları ve arkasından da kayıt işlemlerine geçmeleri söz konusudur. Kosova üniversitesi İstanbul bürosu gibi pek çok şehirde ayrı ayrı danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Bunlar arasında yer alan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde tüm vize ve kayıt işlemlerinin kısa süre içerisinde tamamlanması esas alınmakta. Öyle ki belirli evraklar ve ödemeler ile işlemlerin hızlı bir şekilde tamamlanması sağlanacaktır. Sonuç olarak;

  • Priştine Universum Üniversitesi fakültelerine göz atarak bölüm tercihlerinde bulunabilirsiniz.
  • Toplamda 14 fakültesinden yana çeşitli bölümlerini sunmaya devam ediyor.
  • İnşaat, mimarlık ve hukuk bölümlerine özel İngilizce destekli eğitime yer verilmekte.
  • Taban plan şartı aranmadan öğrencilerin seçtikleri bölüme kayıt işlemleri gerçekleşiyor.

Kosova üniversitesi İstanbul bürosu sayesinde üniversiteye giriş şartlarını öğrenmek çok kolay. Baştan da belirttiğimiz gibi taban puan sınırlarına yer verilmemesi söz konusudur. Bu sayede Türkiye’den öğrencilerin de herhangi bir sınava girmelerine gerek kalmıyor. Sınavsız ve puansız olacak şekilde bölümlerden yana kayıt işlemleri gerçekleşir. Sadece lise diplomalarına sahip olmak bunun için yeterli olmakta. Aynı zamanda danışmanlıklardan ne kadar para yatırmanız gerektiğini de öğreneceksiniz. Harç bedelleri için yıllık bütçeler sunuluyor. 1800 ile 2500 Euro aralığında olan bu fiyatlardan yana da avantajlı olacaksınız.

Kosova Üniversitesi Özellikleri Nelerdir?

Kosova üniversitesi İstanbul bürosu ile kurumun tüm bilgilerini elde etmek mümkün. Sadece okulla alakalı değil yaşam standartları için de detaylı bilgiler aktarılacaktır. Öyle ki belirli bir süre Kosova’da kalacak olan öğrencilerin yaşam koşullarına da ayak uydurmaları gerekmekte. Örneğin konaklama için yurt ya da kiralı daire gibi alternatiflerin göz önünde bulundurulması önemlidir. Tüm bu detayların ise danışmanlıklardan ele alınması sağlanıyor. Priştine Universum Üniversitesi için de başta eğitim sistemlerine göz atılabilir. Karşınıza çıkacak olan detaylar ise şu şekilde;

  • Avrupa standartları temel alınarak eğitim sisteminin desteklenmesi söz konusudur.
  • Teorik olarak hazırlık aşamalarında öğrencilerin eğitim almaları sağlanmakta.
  • Bilgilerin pekişmesine yönelik arkasından pratikte uygulamalara geçilmekte.
  • Öğrencilerin kalıcı bilgilerden yana tanımlı diplomaları ile mezun olması esas alınıyor.

Priştine Universum Üniversitesi’nden mezun olacak olan öğrencilerin devamında diplomaları ile kariyerlerine ışık tutmaları sağlanıyor. Nitekim gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında tanımlı olan diplomalara ev sahipliği yapılacak. Bu sayede istediğiniz ülkeden yana iş imkanlarına yer vererek harekete geçebilirsiniz. Alınan diplomaların Avrupa Birliği ülkelerinde dahi geçerli olduğunu öğreneceksiniz. Daha yüksek kariyer imkanları için üniversitenin master eğitimlerine de yer vermeniz fayda sağlayacaktır. Master için belirtilen süre sadece 2 senedir. 2 senenin akabinde diplomalarınız ile geleceğinize ışık tutmanız daha kolay olacaktır.

 

Kosova Üniversitelerinin Değeri Nedir?

1999’da Kosova savaşı başladığında, birçok insan bölgenin büyük bir savaş alanı olacağını düşündü. Bunun yerine, savaşın sona ermesiyle sonuçlanan bir barış konferansının yeri oldu. Savaş, 2008’de Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını kazanmasıyla sona erdi. O zamandan beri, birçok ülke Kosova’nın bağımsızlığına destek ilan etti ve bölgenin yıllarca süren savaştan kurtulmasına yardımcı olmak için çok sayıda yardım görevlisi gönderdi. Ancak, tüm alanlar tamamen iyileşmedi ve bazı bölgeler diğerlerinden daha kötü durumda. Çok fazla toparlanma yaşayan alanlardan biri de üniversiteleridir. Üniversiteler, fikirlerin özgürce paylaşılabileceği ve tartışılabileceği bir yer sağladıkları için herhangi bir toplumun ayrılmaz bir parçasıdır. Bir savaş sona erdikten sonra bile, onlar hala herhangi bir bölgenin sosyal dokusunun önemli bir parçası.
Belirtildiği gibi, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Kosova’daki her üniversite, bölge nüfusuna yüksek öğrenim sağlamada önemli olmuştur. Pek çok öğrenci üniversiteye tam burslu ve öğrenim ücreti ödemeden devam etmektedir. Ayrıca, dünyanın her yerinden öğretim üyeleri ders vermek ve öğrencilere ders vermek için Kosova’ya seyahat etmektedir. Bu insanlar öğrencilere ücretsiz eğitim verdikleri ve geçimlerini kendileri sağladıkları için onlara profesör demek doğru olur. Buna ek olarak, dünyanın her yerinden öğrenciler Kosova’da hem Sırbistan içinde hem de dışında üniversiteye devam etmektedir. Aslında bir araştırma, 2016-2017 yılları arasında 30 ülkeden akademik topluluğun yüzde 95’inin Kosova’daki bir veya daha fazla üniversitede kurslara katıldığını ortaya koydu. Bu büyük uluslararası varlık, bölgedeki üniversitelerin küresel düşünme ve iletişim becerilerini geliştirmek için ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. –Üniversitelerdeki öğrenciler, özellikle geleceğin memurlarının eğitiminde önemli toplumsal roller üstlenirler. Birçok memur, herhangi bir resmi eğitim almamış yoksul kırsal geçmişlerden gelmektedir. Toplumun üretken üyeleri olabilmeleri için üniversitede okumaları ve öğrenmeleri gerekir. Ayrıca, geleceğin siyasi liderleri, mevcut hükümet politikalarını okumaları ve bu liderler için konuşmalar yazmaları gerekeceğinden, üniversiteye devam etmelidir. Öğrenciler gelecekteki bu rollerin önemli olduğunu ve toplumları üzerinde bir etkisi olduğunu anladıkları için derslerini iyi öğrenirler.
Üniversitelerin oynadığı bir diğer önemli rol de bilimsel araştırmalardır. Daha büyük şehirlerdeki bilimsel kurumlardaki araştırmacıların aksine, Kosova üniversitelerindeki araştırmacıların hızlı bir şekilde sonuç üretmek veya çalışmalarını yüksek etkili dergilerde yayınlamak için herhangi bir mali baskısı yoktur. Bunun yerine, bu araştırmacıların, projeleriyle hangi yöne gideceklerine karar vermeden önce, bilimsel araştırma için potansiyel yolları derinlemesine araştırmak için bolca zamanları var. Bu fazladan aylar, Kosova üniversitelerindeki araştırmacıların, sonuçları önce makineyle çalıştırılan bir bilimsel ilerleme motoruna aktarma konusunda endişelenmeden umut verici yeni araştırma yollarını keşfetmelerine olanak tanır. Bunun yerine, gerçekten çığır açan ve sadece egolarını yükseltmekle ilgilenen varlıklı bireylerden oluşan küçük gruplara değil, bir bütün olarak insanlığa fayda sağlayacak sonuçlar üretmeye odaklanabilirler.
Son birkaç on yılda Kosova uzun bir yol kat etti. savaş alanı olarak geçirdiği yıllardan kurtulmanın yolu. Ülkenin bazı bölgelerinde hala Sırp etkisi nedeniyle birçok bölge istikrarsız kalırken, Kosova’nın artık kendi bayrağı ve milli marşı olan bağımsız bir devleti var. Ayrıca birçok ülke, Balkanlar bölgesindeki savaşlardan etkilenen diğer ülkelerle ticaretle ilgili olarak zarar görmüş altyapıyı ve kaybedilen gelir kaynaklarını Kosova’nın yeniden inşasına yardımcı olmak için destek işçileri göndererek eski Yugoslavya ile olan sorunlarını çözdü. Yıllarca süren kurtarma çalışmalarından sonra bile, birçok alanda hala iyileşmeye yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır – ancak üniversiteler, yıllarca süren savaştan ve dış güçler tarafından dayatılan ekonomik zorluklardan sonra iyileşmek isteyen bu yeni nesle eğitim vermeye açık ve hazır kalmıştır.

Kosova’da Gelişmiş Bir Üniversite Düşünün

Kosova 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan ettiğinde, bunu yaparken bir düzineden fazla eski Yugoslav cumhuriyetine katıldı. Kosova’daki ayrılıkçı hareket şu anda bir çıkmazda olmasına rağmen, üniversiteleri hala ciddi zorluklarla karşı karşıya. Popüler kolejler teröristler ve ayrılıkçılar tarafından kontrol ediliyor ve birçok Kosova vatandaşı için erişim zor. Buna ek olarak, sınırlı bir üniversite kontenjanı vardır: Kosova nüfusunun sadece yüzde 60’ı lise veya kolej derecesine sahiptir. Akademik açığı kapatmaya yardımcı olmak için, KLA/Kosova’nın yüksek öğrenimi teşvik etmek için yapabileceği birkaç şey var.

Kosova’daki popüler üniversitelere teröristler ve Arnavut ayrılıkçılar tarafından yoğun bir şekilde sızdı. Kosova’daki birçok devlet koleji ve üniversitesi, yenilenip yeniden açıldıktan sonra bile üzerlerine yapılan terör saldırıları nedeniyle kapatıldı. Bu, öğrencilerin derslere devam etmelerini veya eğitim almalarını zorlaştırdı. Pek çok üniversite, çoğunluğu etnik Sırp olan Kosova eyaletinden Arnavut öğrencileri kabul etmeyi de reddediyor. Tüm bunlar, gerçek KLA üyelerinin engelsiz bir eğitim almalarını zorlaştırıyor.

Popüler bir üniversiteye kabul edilmek için yoğun, çok aşamalı bir kabul süreci gerekiyor. İlk olarak, Priştine Üniversitesi ile bir lisans programına başvurmak gerekir. Başvuru sahipleri, kabul edilmeden önce Priştine Üniversitesi tarafından uygulanan bir testi de tamamlamalıdır. Son olarak, öğrenciler kampüse girdikten sonra, derslere uygun kalabilmek için her altı ayda bir ek sınavlara girmek zorundadır. Bu sistem külfetli görünebilir, ancak teröristler geçmişte bu sistemi Kosovalı kolejlere karşı kullandılar- ve yüksek öğrenim arayan Kosovalı öğrenciler için engeller yaratmada başarılı oldular.

Popüler olmayan üniversiteler çok daha az rekabetçidir ve yeterli akademik tekliften yoksun olabilir yeni öğrencileri ağırlamak için. Popüler kolejler her yıl çok sayıda başvuru alır ve bu da bu kolejleri öğrenci kayıtlarını sınırlamaya veya yeni başvuru sahiplerini doğrudan reddetmeye zorlar. Buna karşılık, popüler olmayan üniversitelerin çok daha az başvuru sahibi vardır ve başvuran herhangi bir öğrenciyi geri çeviremeyebilirler. Bu, eğitimsiz gençlerin hiçbir motivasyona ihtiyaç duymadan eğitim almalarını kolaylaştırır.

Kosova’da Üniversite

Priştine Üniversitesi (UP), bilim, beşeri bilimler ve sosyal bilimlerde lisans ve lisansüstü dersler sunan bir devlet üniversitesidir. Aynı zamanda Kosova’da ve Sırbistan’ın güney kesiminde lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri veren tek üniversitedir. 1339’daki kuruluşundan bu yana, Priştine Üniversitesi birçok üst düzey hükümet yetkilisi ve askeri yetkili yetiştirmiştir.
1339’daki kuruluşundan bu yana, Priştine Üniversitesi birçok üst düzey hükümet yetkilisi ve askeri yetkili yetiştirmiştir. Kosova Cumhuriyeti’nin şu anki cumhurbaşkanı Hashim Thaci, 1986 yılında UP’den siyaset bilimi diplomasıyla mezun oldu. Daha sonra Harvard Üniversitesi’nden doktorasını aldı ve bu yazının yazıldığı sırada Kosova’daki NATO kuvvetlerinin başkomutanı oldu. Ayrıca, 2012 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Bu sıfatla, UP’de bir Konfüçyüs Enstitüsü kurmak için Çin ile ikili bir anlaşma imzaladı.
Priştine Üniversitesi aynı zamanda bilimsel araştırmalar için bir yuvadır; Balkan bölgesinde Bologna programı tarafından akreditasyona sahip sadece dört üniversiteden biridir. Balkanlar’daki tek çok dilli üniversitelerden biri olduğu için, birçok uluslararası öğrenci her yıl UP’ye kabul edilmek istiyor. Bu, onu hem Arnavut hem de Sırp öğrenciler için ideal bir öğrenme ortamı yapar. Priştine Üniversitesi, tüm etnik kökenlerden gelen öğrencilerin uyum içinde bir arada yaşadığı çok ırklı bir akademik ortamdır.
Priştine Üniversitesi, iki yıl önce Thaçi’nin UP’nin 11. başkanı olarak göreve başlama törenine ev sahipliği yaptığında, önde gelen bir kurum olduğunu kanıtladı. Bugün, mali şeffaflık ve hesap verebilirlik konusunda süregelen endişelere rağmen, Kosova’daki en önde gelen eğitim merkezlerinden biri olmaya devam ediyor. Hem öğrencileri hem de öğretim üyeleri adına etnik uyum ve sıkı çalışmanın mükemmel bir örneğidir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!