Kosova Eğitim Sistemi

Kosova Eğitim Sistemi

Kosova’da eğitim görmek isteyenlerin lise diplomalarına ihtiyaçları olacaktır. Gerek anadolu gerekse meslek liselerinden mezun olan tüm öğrencilerin başvurulara geçmeleri mümkün olmakta. Nitekim lise diplomaları ile Kosova eğitim sistemi adına kayıt işlemlerine yer vermeleri sağlanıyor. Burada eğitim sisteminin Avrupa standartlarına uygun olduğunu baştan söylemek gereklidir. Hatta Avrupa’da yer alan üniversitelere göre bir hayli makul fiyatlardan kaliteli eğitim hizmetlerinin sunulması söz konusudur. Öyle ki eğitim standartlarına ve bölüm ücretlerine göz atanların da direk olarak kayıt işlemlerine geçtikleri açıktır. Priştine Universum Üniversitesi’nin ise bu anlamda ön planda tutulduğunu söylemeliyiz. Üniversitenin eğitime yönelik benimsediği ilkeler ise;

  • Öncelikle bölümlere bağlı olarak hazırlık süreçlerine geçilmekte.
  • Öğrencilerin bölümlere yönelik önce teorik bilgiler elde etmeleri sağlanıyor.
  • Kalıcı bilgi için de devamında pratikte uygulamalara yer verilir.
  • Son teknolojiler ve mekanlar sayesinde pratik uygulamalar gerçekleşiyor.

Bu imkanlar dahilinde mezun olan öğrencilerin kariyerlerine yön vermeleri zor olmuyor. Üstelik Kosova eğitim sistemi kapsamında lisans ya da doktora ile de kariyelerine ışık tutmaları mümkün olmakta. Sonuç olarak tüm bu eğitimlerin akabinde tanımlı olan diplomaların verilmesi söz konusudur. Türkiye’nin yanı sıra yurtdışında da diplomaları sunarak iş imkanlarından faydalanabilirsiniz. Almış olduğunuz eğitim ve diplomalar sayesinde kariyerinize dilediğiniz ülkeden şekil vermeniz mümkün olacaktır. Öğrencilerin ve mezunların tüm bu avantajlardan kaynaklı olarak Priştine Universum Üniversitesi adına önerilerde bulundukları da açıktır.

Kosova’da Eğitim Süreleri ve Dilleri

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde sadece eğitim standartlarının değil bunun yanı sıra yaşam olanaklarının da incelemelerine geçmek mümkün. Öyle ki danışmanlıklardan öğrencilerin konaklama ya da ulaşım gibi temel ihtiyaçlar için bilgi sahibi olmaları sağlanır. Arkasından kayıt işlemleri ya da ulaşım hizmetleri için de yine danışmanlıkların yön vermesi söz konusudur. Herhangi bir hataya yer vermeden ilerlemek istiyorsanız mutlaka danışmanlık yardımı almalısınız. Böylece okulların hangi dillerde eğitim verdiklerini ya da ücretlerini de öğrenmek çok kolay. Ülkemizden öğrencilerin Türkçe destekli bölümlere sahip olduğu için genel anlamda Priştine Universum Üniversitesi’nden yana tercihlerde bulundukları açıktır. Bunun yanı sıra dillerin;

  • Hazırlık aşamaların genel olarak İngilizce derslere ağırlık verilmekte.
  • Talebe göre öğrencilerin Arnavutça ile Sırpça olarak da tercihlerde bulunmaları mümkün.
  • Hırvatça ile Boşnakça dilleri de mevcut durumda.

Dillerin yanı sıra Kosova eğitim sistemi için sürelerin de göz önünde bulundurulması gereklidir. Örneğin seçtiğiniz bölüme bağlı olarak sürelerin değişiklik gösterdiğini öğreneceksiniz. Temel bölümlerden 3 – 4 senede mezun olabilirsiniz. Ancak tıp okumak isteyenlerin 6 yıl kadar eğitim göreceklerini söylemek gerek. Bunun devamında master eğitimleri için de 2 yıllık sürelere yer veriliyor. Kariyer planlamaları için öğrencilerin üniversite bölümlerinin akabinde lisans eğitimi de aldıklarını görüyoruz. Böylece sahip oldukları diplomalardan yurtdışında dahi iş imkanlarına yer verdiklerini belirtmeliyiz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!