2 Yıllık İnşaat Teknisyenlerine İnşaat Mühendisliği Dikey Geçiş

İnşaat Mühendisliği Dikey Geçiş

İnşaat Mühendisliği Dikey Geçiş

Kosova üniversitelerinden yana dikey geçiş imkanlarına da yer verilmesi söz konusudur. Bu anlamda öğrencilerin herhangi bir sınava girerek puan almalarına gerek kalmıyor. Öyle ki puan şartı aranmadan gerekli belge ile ödemelerden yana lisanslarını tamamlamaları sağlanmakta. 2 yıllık inşaat teknisyenlerine inşaat mühendisliği dikey geçiş imkanlarına yönelik üniversitelerin incelemelerine gitmek gerekiyor. Nitekim her üniversitenin farklı bölümlere yönelik lisans tamamlama eğitimi sunduğunu göreceksiniz. Duyurulara göz atarak öğrencilerin Haziran ayında lisans tamamlama başvurularına geçmeleri talep edilir. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenlerin;

  • Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sayesinde harekete geçmeleri önerilir.
  • Hangin evrakların hazırlanması gerektiğine yönelik detaylı bilgiler aktarılacaktır.
  • Öğrencilerin bölüm için yatırması gereken harç bedelleri de sunulmakta.
  • Son olarak Kosova’da yaşam imkanları için de bilgilere yer verilecektir.

2 yıl kadar eğitim görecek olan öğrencilerin burada yaşam olanaklarına dikkat etmeleri gerekmekte. Buna bağlı olarak belirli bütçelerin ayrılması talep edilir. Danışmanlıklar sayesinde de bu bütçelerin ne boyutta oldukları ifade edilmekte. 2 yıllık inşaat teknisyenlerine inşaat mühendisliği dikey geçiş için de belirli ücretlerin yatırılması önem arz ediyor. Burada 1800 ile 2500 Euro arasında değişen fiyatlar karşınıza çıkacaktır. Fiyatların üniversitelere ve dil alternatiflerine göre değişmesi söz konusudur. Priştine Universum Üniversitesi’nin bu anlamda İngilizce destekli inşaat bölümünden derslerini sunduğunu belirtmek gereklidir. Arkasından mimarlık ile hukuk bölümleri için de İngilizce dil seçeneklerine yer veriliyor.

Kosova Lisans Tamamlama Programlarına Nasıl Katılabilirim?

2 yıllık inşaat teknisyenlerine inşaat mühendisliği dikey geçiş imkanı sunan okulların araştırmalarına gitmek fayda sağlayacaktır. Eğitim danışmanlıklarında bu konuda detatlı incelemelere yer verilmekte. Güncel olarak yıl içerisinde üniversitelerin duyurularını sundukları açıktır. Bu duyurulara göre hangi okullarda hangi bölümlere dikey geçiş imkanlarının açıldığını öğrenebilirsiniz. Sonrasında da katılımcı olmak isteyenlerin belirli şartları göz önünde bulundurmaları gereklidir. Bu şartlar arasında puan ya da sınavların olmadığını baştan belirtmiştir. Nitekim karşınıza çıkacak olanlar;

  • 2 yıllık eğitimlerinize yönelik evrakların temin edilmesi önemlidir.
  • Vizeler için de başta belgelerin hazırlıklarına geçilmekte.
  • Bölüm için belirlenen harç bedellerinin de yatırılması bekleniyor.
  • Yatırımların arkasından kayıt gerçekleşir ve öğrencilerin katılmaları sağlanır.

Avrupa standartlarına göre Kosova üniversitelerinden eğitim alanlarına geçilmekte. Başta teorik olmasına rağmen hemen arkasından uygulamalara yer verilmesi söz konusudur. Nitekim eğitimlerin kalıcı olması adına pratik uygulamalar önemlidir. Bunu ön planda tutan üniversitelerin başında da Priştine Universum Üniversitesi geliyor. Özellikle de İngilizce destekli eğitim vermesinden dolayı bir hayli ilgi gören üniversitelerin başında gelmekte. Aynı zamanda ekonomik harç bedellerinden dolayı her bütçeye uygun eğitim imkanlarına da ev sahipliği yaptığını söylemeliyiz. Devamında sınav şartına yer vermeden öğrencilerini karşılamaya devam ettiğini göreceksiniz.

Bosna Hersek ve Öğretim

Bosna-Hersek, karmaşık bir tarihe sahip çok etnikli bir ulustur. 1992 yılında Yugoslavya’dan bağımsızlığını kazanan ülke, zengin kültürel mirasına rağmen ekonomik zorluklarla karşılaşmaya devam ediyor. Bosna-Hersek’te birçok eğitim fırsatı mevcuttur ve bu da onu yurtdışında eğitim için ideal bir yer haline getirir.

Bosna ve Hersek’teki kolejler çok çeşitli eğitim fırsatları sunar. Bosna Hersek’te birçok özel üniversitenin yanı sıra 14 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Tüm devlet üniversiteleri ana eğitim dili olarak Boşnakça sunarken, özel üniversiteler genellikle yalnızca talep edildiğinde Boşnakça sunar. Tüm kamu yüksek öğretim kurumları anadili İngilizce olanlar için İngilizce kurslar da vermektedir. Ayrıca yabancılara İngilizce eğitimi veren Uluslararası Saraybosna Akademisi de bulunmaktadır. Ayrıca, birçok uluslararası öğrenci Doğu Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle Bosna-Hersek’te eğitim görmeyi tercih ediyor.

Bosna Hersek, yabancı kolejler ve üniversitelerle işbirliği yapan güçlü bir akademik topluluğa sahiptir. Bosna Hersek’te 2 Amerikan, 2 İngiliz, 2 Alman ve 1 Fransız üniversitesi olmak üzere 18 akredite yabancı akademik kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar, farklı uluslardan öğrencilerin kurslarına ücretsiz veya indirimli olarak katılmalarına izin vererek birbirleriyle işbirliği yapmaktadır. Ayrıca hükümet, ziyaret eden öğretim üyeleri ve personel için barınma ve ulaşım gibi destekler sağlayarak bu yabancı kolejlerle yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu işbirlikleri, uluslararası öğrenciler için öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Bosna Hersek’te liseden üniversiteye transfer oranı Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırılabilir. OECD’ye göre Bosna-Hersek’te öğrencilerin %70’i liseden sonra eğitimlerine devam ediyor. Bu yüksek üçüncül transfer oranı, toplumda yeni fikirlerin geliştirilmesine katkıda bulunur ve vasıflı vatandaşların yaratılması yoluyla ekonomik büyümeyi destekler. Bazı ortaöğretim sonrası kurumlar, ilk önce bir lisans derecesi gerektirmeden öğrencileri doğrudan liseden kabul eder. Bu kapsayıcı sistem, doğrudan liseden ortaöğretim sonrası eğitime gidenler arasında üniversite mezunları arasında yüksek bir tamamlama oranına yol açmıştır.

Bosna ve Hersek’teki eğitim fırsatları, burayı yurtdışında eğitim için ideal bir yer haline getirmektedir. Ülkenin güçlü akademik topluluğu, uluslararası öğrenciler için öğrenmeyi kolaylaştırıyor ve Boşnakça veya diğer bölgesel geçmişlere sahip uluslararası öğrenciler için birçok kolej var. Ayrıca, ülke ekonomisinde, Saraybosna’nın kış mevsiminin acı soğuğuna göğüs gerecek kadar cesur turistler için seyahat etmeyi kolaylaştıran son gelişmeler oldu.

İnşaat Mühendisliği Kazançları

İnşaat mühendisliği, mühendisliğin hükümet, eğitim ve ulaşımla ilgili tesisler veya binalar olan inşaat işlerine uygulanmasıdır. İnşaat mühendisliğinin ulaşım, inşaat ve bayındırlık işleri gibi birçok alt disiplini vardır. İnşaat mühendisleri genellikle bir ofiste, yerinde veya her ikisinde de çalışır. Karmaşık projeleri tasarlamak ve yönetmek için uzmanlıklarını kullanırlar. Çoğu inşaat mühendisi, güvenlik bilincine sahip olmalarını ve yüksek düzeyde bilgi sahibi olmalarını gerektiren binalarda veya çevrede çalışır.
İnşaat mühendisleri genellikle bir üniversiteden inşaat mühendisliği alanında lisans derecesine sahiptir. Sertifika aldıktan sonra, kayıtlı mühendis olmak için bir sınavı geçmeleri gerekir. Hükümet için çalışanlar, bir şehirde yaşamanın kırsal kesime kıyasla daha düşük maliyeti nedeniyle tipik olarak daha yüksek ücrete sahiptir. Bazı inşaat mühendisleri, inşaat sektöründe, özellikle inşaat projeleri veya ekipmanları üzerinde çalışmaktadır. İnşaat mühendisleri için diğer yaygın endüstriler arasında petrol, gaz ve madencilik; havacılık; telekomünikasyon; nakliye ve depolama; su arıtma; ve çevre koruma ve yönetimi. Bazı inşaat mühendisleri, üniversitede veya uzaktan eğitim yoluyla kendi alanlarında dersler alarak mühendisliğin bir alanında uzmanlaşırlar. Örneğin, su temini ve sanitasyon projeleri üzerinde çalışmak isteyen inşaat mühendisleri, genellikle hidroloji alanında bir derece tamamlarlar. Büyük altyapı projelerinde çalışmak isteyenler, yapı veya makine mühendisliği dersleri almak isteyebilirler.
Genel olarak konuşursak, makine ve elektrik mühendislerinin inşaat mühendisliğindeki meslektaşları ile çok ortak noktası vardır. Her iki alan da problemleri çözmek için matematik, fen, tasarım ve akıl yürütmenin uygulanmasına odaklanır. İkisi arasındaki temel fark terminolojidir – inşaat mühendisleri genellikle montaj yerine inşaat terimini kullanırken elektromekanik uzmanları elektromekanik mühendisi yerine daha teknik terim ekipman mühendisini tercih ederler. Diğer bir önemli ayrım, lisanslamadır – yalnızca makine ve elektrik mühendisliği uzmanları eyalet kurulları tarafından lisanslanmalıdır, inşaat mühendisleri ise Amerikan Profesyonel Mühendisler Kurulu (ABP) aracılığıyla federal hükümet tarafından lisanslanmalıdır. Lisanstan bağımsız olarak, tüm lisanslı profesyoneller benzer iş fırsatlarına ve ödeme aralıklarına sahiptir.
İnşaat mühendisleri için maaş aralığı tipik olarak yıllık 60.000 ila 120,00 ABD Doları arasındadır. Ekipman geliştirmede uzmanlaşmış makine mühendislerinden farklı olarak inşaat mühendisleri, uzmanlık alanlarından bağımsız olarak iş bulabilirler. Ancak zorlu pozisyonlarda ilerlemek isteyenler ilgi alanlarına daha yakın bir alan seçmek isteyebilirler. Örneğin, su temini ve sanitasyon projeleriyle ilgilenen biri, inşaat mühendisliği yerine hidroloji diploması almak isteyebilir. Bu, yıllık maaşı yılda 20-40 bin dolar artırsa da, kişinin bu alanda deneyim kazandıktan sonra yüksek maaşlı pozisyonlar elde etme şansını büyük ölçüde artırabilir.
Genel olarak, inşaat mühendisi olmak için mükemmel bir kariyer seçimidir. devlet kurumları veya büyük şirketler içindeki sermaye projeleriyle çalışmak isteyen herkes. Çoğu insan lisans diplomasını aldıktan sonra bu kariyer yolunu seçse de, ilgisi olan herkes herhangi bir ek derece gerekmeden bu kariyer yolunu takip edebilir. İlgilenen herkes, gelecekteki kazançlarını önemli ölçüde etkileyeceği için hangi alanda ilerlemek istediğini dikkatlice düşünmelidir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!